samochód kempingowy mercedes sprinter na campingu

Jakie są rodzaje kamperów?

Mimo że za oknem dopiero co na dobre rozgościła się wiosna, już teraz warto zacząć snuć plany wakacyjne. Ci, którzy nie przepadają za pobytem w hotelach i monotonnym plażowaniem, a raczej preferują dynamiczny styl podróżowania bez ograniczeń, z pewnością zainteresują się opcją tournée kamperem. Jeżeli i Ty należysz do takiej grupy, koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się więcej o tym, jak wyglądają kampery, jakie są ich rodzaje oraz jaka zabudowa kampera będzie właściwa dla potrzeb Twoich i Twojej rodziny!

Kampery — kilka najważniejszych faktów

Chyba większość z nas wie, czym są kampery. Dla mniej zorientowanych kamper to określenie pojazdu, który oprócz funkcji podróżowania oferuje też możliwość okresowego pomieszkiwania. Znajdziemy w nim przestrzeń sypialną, najczęściej wyposażoną w wygodne łóżka oraz niewielką kuchnię i łazienkę.

Kampery posiadają więc wszystkie niezbędne elementy umożliwiające podróżnym odbycie kilkudniowych wycieczek bez konieczności wynajmowania hotelu w każdym odwiedzanym miejscu.

Jakie wyposażenie znajdziemy w kamperach?

W elementach wyposażenia kampera można znaleźć takie rzeczy, jak:

Oczywiście wyposażenie każdego kampera może się nieco różnić, w zależności od modelu, producenta, roku produkcji czy wielkości strefy mieszkalnej. Co więcej, nowoczesne, funkcjonalne kampery często posiadają także inne udogodnienia (kamera cofania, panele solarne z możliwością ładowania akumulatora, bagażnik rowerowy, okno dachowe, TV i wiele innych).

4 najpopularniejsze rodzaje kamperów

Szczerze mówiąc, rodzajów kamperów jest sporo. Istnieją nawet takie, które zostały urządzone na bazie autobusów lub naczep ciężarówek, jednak są to raczej wyjątki wykonane na podstawie indywidualnego projektu zabudowy stworzonego przez właściciela. Natomiast główny podział obejmuje cztery podstawowe typy kamperów, czyli:

Kamper typu alkowa

Tego typu kampery mają najbardziej charakterystyczną sylwetkę z zewnątrz samochodu, czyli niewielką nadbudowę w kształcie daszku nad szoferką, w której mieści się materac do spania, często mieszczący nawet dwie osoby. Kampery z alkową wykonane są na bazie popularnych modeli samochodów dostawczych, poprzez poszerzenie i odpowiednie zaadaptowanie tylnej zabudowy.

Wyraźną zaletą kamperów z dodatkowym łóżkiem w alkowie jest większa przestrzeń i możliwość nocowania nawet sześciu osób. Natomiast wybierając go na podróż dla mniejszej liczby pasażerów, możemy cieszyć się nadprogramowym miejscem dla większej ilości bagaży.

Minusem może być natomiast brak zintegrowania szoferki z przestrzenią mieszkalną w większości tego typu kamperów, jak również spora wysokość pojazdu, o czym warto pamiętać podczas jego prowadzenia. Co więcej, kampery z alkową najczęściej będą spalać więcej paliwa, niż niższe modele.

kamper alkowa na tle krajobrazu

Kampery z alkową świetnie sprawdzą się tam, gdzie szczególne znaczenie ma przestrzeń i komfort, a więc podczas podróży z dziećmi lub dłuższych wyjazdów, na które będziemy potrzebować więcej bagaży.

Do kamperów w typie alkowy należą dostępne w naszej ofercie kampery Adria Coral XL Axess:
https://mskamp.pl/kamper-adria-coral-xl-axess-600-dp
https://mskamp.pl/kamper-adria-coral-xl-axess-670-dk .

kamper - wygląd na zewnątrz vana i podróżujące nim osoby

Kamper typu VAN

Od największego wariantu kampera przenosimy się teraz do najmniejszego, czyli vana. Kampery tego rodzaju powstają poprzez zabudowę wewnętrzną popularnych samochodów dostawczych w typie minibusów. Z racji dość ograniczonej przestrzeni znajdziemy tam raczej jedynie podstawowe wyposażenie, często bez kuchni czy łazienki. Planując więc nocowanie w małych kamper-vanach musimy albo robić to na polach campingowych z dostępem do tego typu udogodnień, albo przyda się nam toaleta turystyczna, prysznic zewnętrzny i kuchenka z butlą gazową.

Natomiast do zalet vanów należą niewielkie rozmiary pojazdu, co ułatwia parkowanie w centrum miast, niskie spalanie paliwa, możliwość poruszania się z większymi prędkościami czy fakt, że kieruje się nimi zupełnie jak zwykłym samochodem (wystarczy kategoria B).

Warto jednak wiedzieć, że istnieją kampery w typie vana z pełnym wyposażeniem. Być może nie są tak komfortowe, jak większe modele, jednak dają możliwość korzystania z własnej toalety i kuchni. Kluczowym aspektem jest oczywiście dobre rozplanowanie niewielkiego wnętrza. Kamper-vany najlepiej sprawdzą się na podróż dla dwojga lub pary z jednym dzieckiem.

Wśród naszych kamperów, przedstawicielem vanów jest Adria Compact Plus: https://mskamp.pl/kamper-adria-compact-plus-sp.

wnętrze kampera z kierowcą

Kamper typu Integra

Do produkcji kamperów zintegrowanych używa się jedynie podwozia samochodów dostawczych, a całość, wraz w szoferką, tworzy jedną, spójną bryłę. Dzięki temu możliwe jest maksymalne i ergonomiczne wykorzystanie całej przestrzeni wewnętrznej, wraz z przednimi fotelami (można je obrócić o 180 stopni i używać do siedzenia przy stole).

Zazwyczaj są to pojazdy komfortowe i przestronne, nierzadko także z wyposażeniem premium, co sprawia, że należą również do najdroższych rodzajów samochodów kempingowych.

Kampery zintegrowane mieszczą w większości 4 lub 5 osób. Ich główna wada to fakt, że często wymagają od kierowcy posiadania prawa jazdy kategorii C (z racji rozmiarów i wagi pojazdu). Natomiast z zalet można wymienić najlepszą wśród kamperów funkcjonalność, sporą liczbę miejsc, wysoki standard i gwarantowany prestiż na polu kempingowym. :)

kamper na górskiej drodze

Kamper typu Półintegra

Pomiędzy kamperami z alkową a modelami w pełni zintegrowanymi istnieją jeszcze tzw. półintegry. Stanowią one w pewnym sensie połączenie obu rozwiązań, a więc są zintegrowane z kabiną kierowcy, ale z drugiej strony kabina nie stanowi jednej bryły z tylną zabudową i nie ma nad nią sypialnej alkowy.

Oznacza to, że półintegry oferują nieco mniej przestrzeni od kamperów w pełni zintegrowanych, jednak bez trudu może podróżować w nich tyle samo osób. Kwestia łóżek rozwiązana jest w ten sposób, że można je rozłożyć lub opuścić spod sufitu. Półintegra również posiada komfortowo wyposażone wnętrze, zaprojektowanie tak, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr.

Pojazd charakteryzuje dobra aerodynamika, kompaktowa wielkość (możliwość prowadzenia z kategorią B) i niskie zużycie paliwa.

Kampery z naszej oferty z zabudową półzintegrowaną, to Adria Matrix Axess: https://mskamp.pl/kamper-adria-matrix-axess-650-sc https://mskamp.pl/kamper-adria-matrix-axess-670-sl .

Jaki rodzaj kampera wybrać — czym się kierować?

Niezależnie od tego, czy chcemy wypożyczyć, czy kupić kampera na własność, prawdopodobnie w grę będą wchodzić te same aspekty, na które musimy zwrócić uwagę, czyli:

Co odważniejsi i ci, którzy mają smykałkę do majsterkowania, mogą spróbować wykonać własny projekt dopasowany do indywidualnych preferencji, kupić dostawczaka i spróbować swoich sił w samodzielnej zabudowie kampera. Koszt wykonania prawdopodobnie będzie zbliżony do kosztów zakupu gotowego kampera. Warto jednak pamiętać, że takie zmiany wymagają zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

kobieta robiąca śniadanie w kamperze

Podsumowując: istnieje wiele rodzajów kamperów, jednak najpopularniejsze z nich to vany, alkowy, integry i półintegry (i to te pojazdy najczęściej spotkamy na campingach). Natomiast wybór odpowiedniego kampera zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i układ wnętrza, pojemność, wyposażenie czy po prostu nasze możliwości finansowe. Oczywiście kampery na wynajem w korzystnych cenach znajdziecie w MSKamp Kraków! :)