Kamper kupić czy wynająć

Ostatnimi czasy caravaning staje się coraz bardziej popularny. Jest to forma turystyki motorowej, w której wozimy ze sobą "dom" z całym wyposażeniem. Takie podróżowanie i zwiedzanie różnych zakątków świata może kojarzyć się z wolnością i swobodą. Wystarczy wsiąść w kampera, wybrać trasę i ruszyć w drogę. Taka podróż jest na pewno wielką przygodą i wielu z nas chciałoby ją przeżyć. Aby tak się właśnie stało potrzebny będzie kamper. W tym poradniku dowiesz się, czy lepiej zdecydować się na zakup kampera, czy może jednak lepiej będzie go wynająć.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Zalety i wady zakupu kampera

Zakup kampera na pewno wiąże się z ogromną swobodą. Z uwagi, że samochód posiadamy na własność, to właściwie w każdym momencie można zaplanować wyjazd i ruszyć w podróż. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego pojazdu, ze względów ekonomicznych. Zatem ile kosztuje kamper?

Zakup tego typu pojazdu niesie za sobą wysoki koszt, około 200-300 tysięcy złotych i nie rzadko przekraczający te kwoty (mowa o nowych samochodach). Oczywiście trzeba także zwrócić uwagę na późniejsze utrzymanie pojazdu. Można skłonić się ku zakupowi samochodu używanego, ale tutaj trzeba również przygotować się na wysokie ceny i dodatkowo ewentualne naprawy, które trzeba będzie wykonać po zakupie.

Zakup własnego kampera ma sens wówczas, jeżeli planujemy wyjeżdżać minimum 3-4 razy do roku, lub mamy w zamiarach krótkie weekendowe wypady. Jeżeli jednak planujemy wyjeżdżać raz na jakiś czas, proponujemy zastanowić się nad wynajmem.

Wynajem kampera wady i zalety

Na rynku jest wiele firm oferujących wynajem różnych pojazdów. Prawie każda wypożyczalnia kamperów ma w swojej flocie auta nowe i używane, większe i mniejsze. Aby skorzystać z usług wynajmu firmy, musimy liczyć się z różnymi formalnościami, np. podpisaniem umowy i wpłatą kaucji.

Wynajem ma sporo plusów. Sam koszt wynajmu nie jest bardzo wysoki, zatem może pozwolić sobie na to zdecydowanie więcej osób niż na zakup pojazdu. Czasami nawet jeżeli bijemy się z myślami o zakupie kampera, warto najpierw kilka razy wynająć taki pojazd i sprawdzić, czy takowy rodzaj wypoczynku nam w pełni odpowiada.

Do wad wynajmu na pewno można zaliczyć możliwość poniesienia dodatkowych kosztów, jeżeli np. zwrócimy samochód niewysprzątany lub uszkodzony. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy, gdyż pojazd powinien zostać zwrócony w dokładnie takim stanie, jak został odebrany.

podróż kamperem

Koszty

Jakie koszty możemy ponieść przy zakupie i wynajmie kampera? Na co zwrócić uwagę?

Kupując kampera przygotuj się na koszty

Zakup własnego kampera może wynosić od 200 tysięcy złotych, sięgający nawet do 500 tysięcy złotych (mowa o nowym pojeździe). Natomiast do około 150 tysięcy złotych można kupić relatywnie młody, używany samochód w przyzwoitym stanie, ale trzeba posiadać odpowiednią wiedzę lub czyjeś wsparcie, aby nie wpakować się na przysłowiową minę.

Jeżeli już decydujesz się na zakup kampera, musisz przygotować się na dodatkowe koszty. Takimi kosztami będą:

Pod uwagę weźmiemy nowego kampera.

Ubezpieczenie kampera

Bez względu, na jakiego kampera się zdecydujesz, będziesz musiał zatroszczyć się o jego ubezpieczenie. Musisz wiedzieć, że nawet jeden dzień bez załatwienia tych formalności może skutkować bardzo wysoką karą. Jednym z wyjątków, może być sytuacja, jeżeli Twój kamper uznany został za pojazd historyczny. W takich przypadkach polisa ubezpieczeniowa na samochód może zostać wykupiona tylko i wyłącznie na czas, kiedy będziesz podróżował kamperem po drogach publicznych.

Wróćmy jednak, do standardowej opcji. Podczas wyceny OC pod uwagę brane są:

Jeżeli posiadasz krótkie doświadczenie za kierownicą, możesz się spodziewać wyższych składek, ze względu na to, młody kierowca jeszcze nie zdążył wyrobić sobie zniżek. Na niższe opłaty mogą natomiast liczyć kierowcy doświadczeni, posiadający długi staż oraz mogący pochwalić się bezkolizyjną jazdą w ostatnich latach.

Dodatkowo stawka może wynieść więcej, jeżeli doświadczony kierowca wykaże, że współwłaścicielem kampera będzie osoba z krótkim stażem.

Zwróć również uwagę na fakt, jak kamper jest określony w dowodzie rejestracyjnym, gdyż ujęty może zostać jako: samochód osobowy, ciężarowy lub specjalny. W przypadku kampera najlepszą opcją okaże się ta ostatnia.

Serwis kampera

Wiadomym jest, że kupując nowy kamper trzeba przygotować się na wizyty w serwisie dealera. Czyli w ASO. Jeżeli nie chcemy stracić gwarancji, jest to przymus. Przyjmuje się, że posiadając nowe auto i użytkując je kilka-kilkanaście razy w roku w celu dłuższych wyjazdów, będziemy "gośćmi" serwisu około 6 razy. Oczywiście trzeba przygotować się na odpowiednie koszty, jakie trzeba będzie pokryć. Nie tylko wymiany opon i oleju, ale również inne mniej i bardziej problematyczne usterki.

Koszty utrzymania kampera

Jeżeli już posiadamy takie auto, dobrze byłoby mieć je gdzie trzymać. Najlepiej gdy posiadamy wysoki, suchy garaż, taki, aby kamper się w nim mieścił. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić, choćby z kwestii ograniczonego miejsca. Wiele osób w celu ochrony swojego kampera wybiera plandekę. Trzeba mieć na uwadze, że wtedy samochód stoi jak w "szklarni". Szybkiego uszkodzeniu mogą ulec gumowe elementy nadwozia, np. uszczelki.

Można przezimować samochód na specjalnych strzeżonych parkingach do tego przygotowanych, ale również jest to koszt rzędu 200-500 zł miesięcznie. Plusem jest to, że takich parkingów powstaje coraz więcej i z czasem ceny mogą nieco zmaleć. Można też trzymać samochód "pod chmurką", ale trzeba liczyć się z możliwością jego uszkodzenia przez warunki pogodowe, gryzonie itp.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o paliwie, które będzie niezbędne do podróżowania.

Wynajmując kampera przygotuj się na koszty

Za wynajem kampera zapłacimy więcej lub mniej, w zależności od sezonu oraz od modelu, czy rodzaju pojazdu. Sezon wysoki trwa od czerwca do września, a sezon niski to pozostałe miesiące. Koszty mogą także wzrosnąć w okresie świątecznym. W sezonie wakacyjnym prawie nowy kamper średniej klasy wygeneruje koszt wynajmu na poziomie 500 złotych na dobę lub więcej. Natomiast kampery z górnej półki potrafią nawet kosztować ponad 1000 złotych za dobę. Taniej można znaleźć starsze pojazdy, bądź te o niższym standardzie.

Oczywiście samo opłacenie wynajmu nie załatwi sprawy, bo czekają nas też inne koszty takie jak:

wyposażenie kampera

Opłata serwisowa

W jej zawiera się umycie pojazdu z zewnątrz i wewnątrz, opróżnienie toalety chemicznej i zbiornika zawierającego szarą wodę, napełnianie butli z gazem oraz zbiornika z czystą wodą. Taka opłata wynosi w granicach 200 - 400 złotych.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Opłata za dodatkowe wyposażenie

Zanim wynajmiesz pojazd, możesz złożyć zamówienie na dodatkowe wyposażenie, jakie się w nim znajdzie, np. dodatkowy komplet pościeli - koszt około 50-100 złotych, zestaw krzeseł kempingowych - koszt około 100-200 złotych i inne.

Opłata za przekroczony limit kilometrów

W umowie zawarty może być dzienny limit kilometrów, jaki możesz przejechać. Zwróć na to uwagę, gdyż przekroczenie go niesie za sobą dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr drogi.

Kaucja

Kaucja jest niezbędnym elementem podczas wynajmu kampera. Pokrywa się z niej ewentualne szkody wyrządzone w pojeździe i inne tego typu. Kaucja jest zwrotna, zatem jeżeli zwrócisz kamper bez żadnych szkód, pieniądze wrócą do ciebie w pełnej kwocie. Taka kaucja wynosi od 3 do 6 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju wynajmowanego pojazdu.

Dodatkowo trzeba pamiętać o paliwie. Ważnym jest, że jeżeli odbieramy pojazd z w pełni zatankowanym bakiem, to taki też powinniśmy zwrócić.

Czy warto otworzyć wypożyczalnię kamperów

Jeśli już zdecydowaliśmy się kupić kampera, ale nie chcemy ponosić samych kosztów, a zarabiać na samochodzie jeżeli stoi bezczynnie to warto rozważyć jego wynajem.

Najpierw można spróbować ogłaszać się prywatnie odnośnie wynajmu kampera. Jeżeli jednak to nie przynosi skutków, można rozważyć przeprowadzenie marketingu podobnego, jaki posiada profesjonalna wypożyczalnia kamperów.

Prywatny wynajem kampera

Jest to opcja dla osób posiadających własnego kampera. Czy ona się opłaca? Jeżeli godzisz się na aspekty takie jak:

Jak stworzyć własny marketing

Taki marketing składa się z:

Trzeba się liczyć, że nie są to małe koszty, ale jeżeli chcesz, żeby Twoja firma wzbudzała zaufanie, to nie możesz ich uniknąć.

Ile można na tym zarobić

Przyjmując, że wynajmowany przez nas kamper będzie jeździł średnio 60 - 80 dni w roku, że nie będziemy sami prywatnie z niego korzystać (najlepiej w sezonie wysokim), i że zarobimy średnio 500 zł za wynajem i mnożąc to średnio przez 70 dni, otrzymujemy wynik 35 tysięcy złotych.

Czy to dużo?

Na to pytanie już najlepiej odpowiedzieć sobie samemu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kwota, jaką zarobimy "na czysto" bo od tego trzeba odliczyć jeszcze ewentualne koszty napraw, podatek, oraz ubezpieczenie i inne koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy warto kupić kampera i wynajmować go

Jest to ryzykowne posunięcie, może nie sam zakup, ale planowanie wynajmowania kampera. W niektórych przypadkach ludzie na zakup takiego pojazdu wydają całe swoje oszczędności, lub biorą kredyt w banku, zatem ciężko może być niektórym osobom przekroczyć barierę psychiczną związaną z wynajmem pojazdu obcym osobom. Jeżeli jednak nie przeszkadza Ci ten fakt i stawiasz na wynajem prywatny, lepiej nastawić się, że dorobisz, zamiast zarobisz. No chyba, że otworzysz własną profesjonalną wypożyczalnię…

Podsumowanie

Wynajem niesie za sobą sporo niższe koszty, ewentualnie wyższe ryzyko, natomiast zakup niesie za sobą duże koszty, ale i również możliwość późniejszego wynajmu pojazdu i odbicia choćby w niewielkim stopniu tychże kosztów.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup własnego kampera, a nie masz doświadczenia z tą formą wypoczynku, warto na 2-3 wyjazdy wynająć taki pojazd i spróbować czy to jest właśnie dla Ciebie.