Podróż kamperem coraz popularniejsza

Kamper w środku - Wyposażenie

Wakacje w kamperze to wspaniały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, relaks i odkrywanie nowych miejsc. Na rynku istnieje wiele modeli takich pojazdów, a ich wnętrza mogą być zaaranżowane na wiele różnych sposobów. Jednak, aby podróż przebiegała jak najprzyjemniej, środek kampera powinien być odpowiednio zorganizowany i wyposażony. Zatem, co zabrać, aby czuć się w kamperze jak w domu? Co już jest na wyposażeniu kampera i jak on wygląda w środku? Odpowiedź poniżej!

Rodzaje kamperów

Kampery różnią się między sobą wielkością, budową, wyposażeniem i funkcjonalnością. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, a do tych najpopularniejszych należą:

Alkowa

Kamper Alkowa posiada charakterystyczną nadbudowę nad kabiną kierowcy, w której znajduje się łóżko, do którego wchodzi się do po drabince. Ten rodzaj kampera należy do najwyższych, co istotne jest podczas przejazdów pod mostami, bądź tunelami. Polecane są dla rodzin z dziećmi, gdyż pomieszczą nawet 7 osób.

Półintegra

Z wyglądu półintegra bardzo podobna jest do alkowy, z tą różnicą, że w tym pojeździe nad kierowcą nie ma przestrzeni sypialnej. Część mieszkalna częściowo zintegrowana jest z kabiną kierowcy, gdzie fotele kierowcy pasażera są zwykle ruchome (można je odwrócić w stronę stolika).

Integra

Integra to kamper, który w środku posiada zintegrowaną przestrzeń mieszkalną z kabiną kierowcy. Samochód tworzy jednolitą bryłę, co pozwala na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni pojazdu. Minusem Integry jest pomniejszona przestrzeń bagażowa.

CamperVan

Ten rodzaj kampera inaczej nazywany Camper Bus to nic innego jak zwykły samochód dostawczy lub bus przekształcony w samochód kempingowy. Cechuje się małą przestrzenią, dlatego najlepiej sprawdza się dla samotnie podróżujących par. Minusem jest brak toalety.

Przyczepa kempingowa

Przyczepy kempingowe to alternatywa dla tradycyjnego kampera. Łatwo je można przyczepić do samochodu. Choć posiadają podobne udogodnienia, minusem jest wymóg posiadania oddzielnego pojazdu, aby je przetransportować.

Co znajduje się wewnątrz kampera?

Wnętrze kampera zależne jest w znacznej mierze od rodzaju kampera oraz jego wielkości. Producenci oferują szereg możliwości w zakresie zabudowy wnętrza, by zapewnić maksymalną funkcjonalność oraz wygodę podczas podróży i pobytu na kempingu.

W mniejszych kamperach kuchnia wyposażona jest w niewielką kuchnię gazową z dwoma lub trzema palnikami, lodówkę zasilaną prądem o mocy 230 V lub 12 V a w niektórych przypadkach gazem z butli (lodówka absorpcyjna), zlewozmywak oraz szafki na naczynia i żywność. W większych kamperach, gdzie kuchnie są bardziej rozbudowane, spotkać możemy kuchenkę mikrofalową, piekarnik, a nawet zmywarkę do naczyń.

Łazienka w kamperach zazwyczaj jest bardzo mała, ale zawsze zaprojektowana jest tak, by ograniczona przestrzeń nie wpływała bardzo na komfort korzystania. Kabina prysznicowa zintegrowana jest z toaletą, a umywalka jest składana. W kamperach zwykle znajdują się specjalne zbiorniki na czystą wodę oraz wodę szarą, czyli odpadową, co pozwala na wygodne korzystanie z łazienki.

Najważniejszym elementem wyposażenia kampera jest łóżko. W zależności od rodzaju kampera oraz jego wielkości może mieć różne rozmiary i konstrukcje. W mniejszych kamperach zwykle wbudowane są w meble, a po rozłożeniu zajmują część salonu lub też mogą być podwieszane i opuszczane spod sufitu. W większych kamperach swoją konstrukcją mogą przypominać tradycyjne łóżko z materacem i stelażem.

Co jeszcze przydaje się w kamperze?

W części mieszkalnej warto mieć również przenośny stolik oraz krzesła. Jeśli natomiast po długiej podróży chcemy zrelaksować się na zewnątrz i wypić kubek kawy, świetnym rozwiązaniem jest markiza zapewniająca przyjemny cień.

Dodatkowym wyposażeniem we wnętrzu kampera może być klimatyzacja zapewniająca komfortowe warunki zwłaszcza w upalne dni.

Ciekawą opcją są również panele fotowoltaiczne zapewniające energię elektryczną. Dzięki niezależnemu źródle energii w słoneczne dni prądu wystarcza na pracę z laptopem, zasilanie lodówki czy podgrzanie wody.

Od kilku też lat w kamperach zaczęto instalować gniazda USB, pełniące funkcję ładowarek do telefonów i innych przenośnych urządzeń.

Kilka sposobów na aranżację wnętrza kampera

Odpowiednia i przemyślana aranżacja kampera w środku pozwoli stworzyć idealną przestrzeń dopasowaną do naszych potrzeb i stylu. Sprawi, że pojazd będzie wygodniejszy, przyjemniejszy i bardziej funkcjonalny. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze może zmienić ciasną przestrzeń w wygodną i zachęcającą.

Oto kilka pomysłów na urządzenie kampera:

  1. Minimalistyczny styl - w tym przypadku króluje prostota. Jasne kolory, proste meble i tylko niezbędne elementy.
  2. Styl przemysłowy - stworzyć taką aranżację można, wykorzystując metalowe meble i odkryte rury.
  3. Styl boho - wystrój kampera w stylu boho to jasne kolory, kwiatowe wzory na poduszkach i narzutach oraz kwiaty i wazony.
  4. Styl vintage - drewniane meble, stare lampy i lustra oraz stare koce i narzuty jako element dekoracyjny świetnie podkreślą styl vintage.

Praktyczne produkty w wyposażeniu kampera

Ze względu na ograniczony metraż świetnym sposobem na zachowanie porządku są organizery czy montowane na ścianach kieszenie siatkowe.

Składane wiaderka i miski to idealne rozwiązanie, gdy przestrzeń jest naprawdę ograniczona.

Nietłukące naczynia wykonane z plastiku, polycarbonatu, melaminy czy bambusa są odporne na uszkodzenia, dzięki czemu przewożenie ich w kamperze jest bezpieczne.

Składane meble

Podsumowanie

Odpowiednie wyposażenie kamperów oraz przyczep kempingowych to klucz do wygodnego i funkcjonalnego wnętrza. Wypoczynek kamperem to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wakacji, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować i wyposażyć samochód.