Standardowe Wyposażenie Kampera

Wyposażenie kampera - co powinno być standardem?

Podróże kamperem są niezwykle fascynujące. Jesteśmy wolni, czas nas nie goni, spędzamy po prostu miłe chwile w domu na kółkach. Jednak, aby podróż kamperem była rzeczywiście komfortowa, pojazd ten musi być wyposażony w niezbędne elementy. Okazuje się, że takich dodatków, w które można wyposażyć naszego kampera, jest całkiem sporo.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Jeżeli tak, przeczytaj dalszą część tego poradnika!

Wyposażenie kampera i przyczepy kempingowej - podstawowe

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na wynajem kampera w wypożyczalni. Jest to jeden z najprostszych i najwygodniejszych sposobów. W dodatku całkiem przystępny ekonomicznie.

Wynajmując kampera, przede wszystkim zwróćmy uwagę na wyposażenie podstawowe takiego pojazdu.

Zastanawiasz się, co w takim wyposażeniu może się znajdować? Odpowiedź jest całkiem prosta - otóż wszystko, co pozwoli zbudować nam nasze własne "obozowisko" .

wyposażenie kampera

Podstawowe rzeczy, które powinny, lub mogą znaleźć się na wyposażeniu kampera

Pierwszą rzeczą, jaką warto wymienić, jest niewątpliwie markiza. Dodatek ten jest niezaprzeczalnie wręcz zbawienny podczas postojów, tym bardziej w letnie gorące dni.

Markizę można w prosty sposób złożyć i nie będzie stanowiła ona żadnego problemu podczas transportu. Rozłożona świetnie chroni przed słońcem, czy chociażby deszczem. Można pod nią ustawić krzesełka wraz ze stolikiem i w cieniu np. zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Warto również wspomnieć, że pod markizę można zastosować specjalną podłogę, w formie plandeki.

Płynnie możemy przejść do kolejnych elementów odnośnie wyposażenia kampera. Będą to krzesła polowe oraz stolik. Oczywiście, można się domyślić, że są to elementy wręcz koniecznie, których po prostu często będzie się używało.

Opisane wyżej elementy, na szczęście są bardzo często podstawowym wyposażeniem kamperów. Chociaż nie zawsze, a w szczególności mowa o meblach kempingowych. Niekiedy będzie trzeba je dokupić jako opcję dodatkową.

Kolejnym elementem, który jest w stałym wyposażeniu opisywanych pojazdów, jest łóżko. Jednak pamiętajcie, że nie zawsze łóżko będzie wyposażone w pościel. Czasami wypożyczalnie uwzględniają możliwość doboru pościeli za opłatą. Inną opcją jest zestaw dwóch poduszek i kołdry. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie własnej pościeli, jeżeli mamy taką potrzebę. Warto rozważyć również zabranie śpiworów, które mogą się przydać, jeżeli lubimy spać np. na zewnątrz. Hamak także jest dobrym rozwiązaniem i zajmuje bardzo niewiele miejsca!

Jeżeli chodzi o kwestie kuchni, każdy pojazd kempingowy powinien być wyposażony przynajmniej w podstawowe elementy, takie jak garnki, jakieś naczynia, czy sztućce. Oczywiście kuchenka jest standardem. Kuchenki w kamperach często zasilane są za pomocą gazowych kartuszy, oraz mają bardzo prosty i intuicyjny system sterowania. Podczas wynajmu warto się upewnić, czy takowe wyposażenie jest uwzględnione wraz z pojazdem, aby nie zrobić sobie niemiłej niespodzianki.

Weźmy pod uwagę również to, że gabaryt pojazdu wpływa na ilość omawianych akcesoriów kuchennych. Czasami także, warto dobrać dodatkową butlę gazową.

Źródło prądu - ważna rzecz

Omówiliśmy całkowicie podstawowe rzeczy związane z wyposażeniem kamperów. Czas jednak przejść do kwestii bardziej technicznych, otóż zwróćmy podczas wynajmu uwagę na akumulatory pojazdu. Jest ich dwa. Jeden rozruchowy, natomiast drugi użytkowy. Pierwszy akumulator służy do rozruchu silnika, jak również dostarcza prąd do rozmaitych urządzeń, które znajdują się w kabinie pojazdu. Drugi akumulator zasila wszystkie elementy znajdujące się w części mieszkalnej.

prąd w kamperze

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić stan obydwu akumulatorów przed wybraniem się w podróż. Użyj do tego celu woltomierza. Wartość akumulatora zbliżająca się do poziomu około 12,4 V, oznacza, że jest on bliski rozładowaniu. Co w takim przypadku? Po prostu trzeba zabrać się za naładowanie baterii. W tym celu można użyć prostownika. Dobrze, że doszliśmy właśnie do tej kwestii, gdyż prostownik to kolejny element, który warto rozważyć, aby zabrać ze sobą w trasę.

Świetnym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne, w które wyposażone jest już wiele kamperów, czy przyczep kempingowych. Panele zapewniają praktycznie niezależność energetyczną i załatwią sprawę prądu w pojeździe.

Ogrzewanie postojowe , to również element, którego nie można pominąć. Tym bardziej jeżeli w podróż wybieramy się np. zimą, czy jesienią. Ogrzewanie oczywiście znajduje się w pojeździe, ale sprawdźmy, jakiej jest ono wydajności. Podobna kwestia dotyczy instalacji wodnych itp.

Bagażnik rowerowy

Warto powiedzieć kilka zdań na temat tych akcesoriów. Bardzo wiele osób wybierając się w podróż kamperem, zabiera ze sobą rowery. Nic w tym dziwnego, gdyż zapewniają one np. alternatywne źródło do przemieszczania się. Przyjeżdżając kamperem w dane miejsce, zamiast poruszać się po okolicy tymże pojazdem, co może być niekiedy całkiem problematyczne, można wybrać rower. Zdecydowanie będzie to rozwiązanie praktyczniejsze i przede wszystkim szybsze. W dodatku dobrze wyjdzie na zdrowie.

Aby jednak zabrać ze sobą rower, lub kilka rowerów, musimy posiadać bagażnik rowerowy. Najlepiej dobrej jakości. Prawie zawsze wypożyczalnie oferują możliwość doboru tego akcesorium. Aktualnie możemy wybrać rozbudowane bagażniki, na których przewieziemy nawet 4 rowery. Bagażnik na rowery będzie kompatybilny zarówno z kamperem, jak i przyczepą kempingową.

Podróże kamperem - nieco luksusu

Kto powiedział, że caravaning nie może być okraszony lekką dozą luksusu. Obecnie mamy takie możliwości i naprawdę, warto z nich skorzystać. Otóż możemy wybierać z wyposażenia dodatkowego takiego jak m.in.:

i inne. Oczywiście wyposażenie to, niekiedy może znajdować się w standardzie, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę duże luksusowe kampery. Jednak to nie warunek. Można postawić na dobór takich dodatków jako opcja, zarówno do kampera jak i przyczepy kempingowej.

Wybrać kampera, czy przyczepę kempingową

To pytanie pewnie zadaje sobie wiele osób. Nic w tym dziwnego, przyczepy kempingowe mogą być łakomymi kąskami dla osób, które posiadają samochód osobowy zdatny do ich pociągnięcia.

Zanim jednak podejmie się decyzję pomiędzy tymi dwoma rodzajami domów na kołach, warto wziąć pod uwagę to, że przyczepa jest jednak oddzielnym elementem. Zawsze jazda z doczepioną przyczepą wygląda nieco inaczej niż pojazdem takim jak kamper. W dodatku przyczepy czasami są po prostu mniejsze aniżeli kampery.

Jakie jeszcze dodatkowe wyposażenie można zabrać ze sobą w podróż

Jeżeli chodzi o to, co możemy zabrać z domu, to nie jesteśmy tutaj ograniczeni. Pamiętajmy jednak, że im więcej rzeczy, tym mniej miejsca w pojeździe, no i mamy także dodatkowy balast, który w jakimś stopniu przełoży się na wyższe spalanie.

Odnośnie kwestii, co można dobrać z wyposażenia dodatkowego, które oferują firmy wynajmujące, można tutaj wyszczególnić np.:

i inne.

Podsumowanie

Caravaning jest fenomenalną formą podróżowania. Jednak, aby było komfortowo, warto rozważyć dobór kilku elementów dodatkowych. Niektóre wręcz są nawet niezbędne. Pamiętajmy jednak, że takie wyposażenie jest dodatkowo płatne, chociaż nie zawsze, bo wybierając pojazd, czy przyczepę z górnej półki, możemy większość elementów otrzymać w cenie.

Jeżeli interesuje Cię wynajem kampera, lub przyczepy kempingowej, sprawdź oferty wypożyczalni. Na pewno znajdziesz interesującą dla siebie opcję! Szerokiej podróży!