Workation w kamperze, czyli jak pracować w podróży?

mężczyzna pracujący zdalnie w kamperze

Praca zdalna to rozwiązanie, które doskonale się sprawdza wśród wielu osób. W ostatnich latach sporo pracowników mogło swoje obowiązki służbowe wykonywać na odległość. Niektórzy nie chcą już nawet myśleć o powrocie do biura. Dobrym pomysłem okazuje się też praca zdalna wykonywana nie w domu, ale w podróży podczas zwiedzania różnych ciekawych miejsc kamperem!

Jak urządzić mobilne biuro w kamperze i jak zorganizować sobie pracę w podróży? Sprawdź!

Podróżowanie i praca zdalna... czyli czym jest workation

Odpowiednie nastawienie do pracy, pozwala nam ciągle się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, a często zapewnia też wyższe wynagrodzenie. Workation to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich określeń „work” oznaczającego pracę oraz „vacation”, oznaczającego wakacje (w internecie można znaleźć również pisownię „workaction”). Workation polega więc na pracy zdalnej w czasie wakacyjnych wyjazdów i innych podróży.

Nowe przepisy w Kodeksie pracy regulujące pracę zdalną weszły w życie w 2023 roku. Pracodawcy i pracownicy powinni więc temat pracy zdalnej między stronami umowy omówić indywidualnie. Wiele osób działa także na własną rękę i zostaje freelancerami przyjmującymi zlecenia lub prowadzi własną firmę. Zdalnie można wykonywać wiele prac biurowych, agencyjnych, redakcyjnych czy konsultingowych. Praca zdalna to też często praca związana z podróżami czy szeroko pojętą kulturą.

Dzięki możliwości wykonywania pracy zdalnej w trakcie wakacji możemy zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Pracownik może zmienić otoczenie, zdobyć nowe doświadczenie i naładować baterie. Ciekawą opcją wydaje się podróż kamperem i praca zdalna z każdego miejsca na całym świecie! Pracodawcy często sami delegują swoich pracowników do pełnienia obowiązków zdalnie. To z kolei stwarza pracownikom nowe możliwości. Czemu więc z tego nie skorzystać w pełni i nie połączyć pracy zdalnej z podróżowaniem?

Mobilne biuro w kamperze - czy to możliwe?

Kampery to samochody turystyczne wyposażone w taki sposób, aby zapewnić podróżującym pasażerom miejsce do spania oraz wypoczynku. Dlaczego warto w kamperze urządzić biuro? Przede wszystkim takie rozwiązanie pozwoli nam podróżować i pracować zawodowo, nie tracąc urlopu. Jeżeli jesteś kontaktowy i uwielbiasz podróże, po pracy spokojnie możesz zająć się zwiedzaniem nowych miejsc oraz poznawaniem ciekawych, nowych ludzi w kraju i za granicą!

Każdego dnia możesz się przemieszczać i pracować zdalnie z innego miejsca. To pobudza kreatywność i powoduje przypływ nowych pomysłów. Nudna praca w biurze z mnóstwem innych pracowników czy ciągła monotonia to nierzadko zmora wielu osób. Workation (workaction) może całkowicie odmienić nasze życie i zmotywować nas do działania.

Zanim jednak rozpoczniemy pracę i podróżowanie, postawmy na odpowiednie przygotowanie.

workation, mężczyzna współpracujący z klientami biznesowymi

Workation - zorganizuj przestrzeń!

Znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy wykonywać codzienną pracę i porządek wokół siebie to podstawa. Na zorganizowanie mobilnego biura potrzebna jest niewielka przestrzeń, dlatego pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów. Na bieżąco wykonuj codzienne czynności takie jak sprzątanie łóżka. Porządek wokół sprawi, że zyskasz więcej przestrzeni i lepiej skupisz swoją uwagę na wykonywanych obowiązkach.

Internet w kamperze - podstawa pracy zdalnej!

W praktyce praca zdalna nie będzie możliwa bez szybkiego i niezawodnego internetu. Możesz korzystać z internetu komórkowego i zrobić ze smartfona mobilny router lub kupić dodatkowy router z kartą z internetem. To rozwiązanie będzie idealne w miejscach, do których bez problemu dociera zasięg operatora.

W Polsce coraz więcej kempingów wyposażonych jest już w dostęp do sieci Wi-Fi, jednak czasem trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Na bardzo oblężonych polach kempingowych z dostępem do darmowej sieci Wi-Fi internet może nie działać zadowalająco. Warto też wcześniej zorientować się, czy w danym miejscu dostępny jest światłowód.

Pracując poza granicami kraju, wystarczy kupić lokalną kartę SIM z internetem, albo korzystać z miejsc, w których dostępne jest Wi-Fi.

Zadbaj o źródło prądu!

Urządzenia potrzebne do pracy zdalnej pobierają sporo prądu, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można zaoszczędzić trochę energii. W celu komfortowej pracy zdalnej dobrym rozwiązaniem będzie założenie instalacji solarno-akumulatorowej w kamperze. Panele słoneczne mogą stanowić źródło prądu potrzebnego także do działania innego sprzętu. Dodatkową opcją są powerbanki. Prąd można pobierać również z kempingu, co sprawi, że podczas workation (workaction) w kamperze, nie będziemy musieli martwić się o ewentualne przerwy w dostawie energii!

kobieta w podróży zajęta pracą

Zorganizuj miejsce pracy!

Laptop - pracownik, który wykonuje swoje obowiązki zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi, powinien korzystać z przenośnego laptopa. To znacznie lepsza opcja niż zajmujący sporo miejsca komputer stacjonarny. Wybrane urządzenie powinno mieć wystarczająco duży ekran i wygodną klawiaturę. Niezwykle ważna jest również mocna i wytrzymała bateria, która zapewni nam wiele godzin nieprzerwanej pracy.

Biurko lub stolik - biurko, przy którym można się wygodnie rozsiąść to absolutna podstawa. Na stoliku pracownika powinien zmieścić się laptop oraz mysz i ewentualnie smartfon. Dobrze, jeśli dodatkowo znajdzie się miejsce na kubek z ulubionym napojem. W przypadku, gdy niezbędne jest oświetlenie, warto zainwestować w małą lampkę, np. taką, którą można przypiąć do ekranu laptopa lub bezpośrednio nad nim. Zastanów się, czy podczas pracy potrzebny będzie dodatkowy sprzęt lub materiały i zakreślacze. Trzeba to uwzględnić, wybierając stolik.

Nasze biurko powinno mieć odpowiednią wysokość. Ciągłe pochylanie się czy trzymanie łokci w górze nie będzie miało pozytywnego wpływu na kręgosłup pracownika.

Jeżeli w naszym kamperze nie ma wystarczająco miejsca, warto zainwestować w blat montowany bezpośrednio do ściany. Taki blat bez problemu złożymy po zakończonej pracy. Na rynku znajdziemy też wersje do przyklejania, które nie ingerują mocno w ściany samochodu.

Fotel - komfortowy fotel jest niezbędny do wykonywania pracy zdalnej. Wybierzmy fotel, który umożliwi dbanie o prawidłową postawę. Ważne jest, aby miał dobrze dostosowaną wysokość. Ponadto zadbajmy o to, aby posiadał zagłówek i oparcie. Oparcie należy odchylić o 10 do 15 cm względem siedziska. Postawmy na fotel z regulowanymi podłokietnikami.

Zwracajmy uwagę na to, czy nasza postawa podczas pracy jest prawidłowa. Dzięki temu nie doprowadzimy do chorób, skrzywień i zwyrodnień kręgosłupa oraz bolesnego napięcia mięśni.

Mikrofon oraz słuchawki - jeśli na co dzień obsługujemy klientów, odbieramy i wykonujemy telefony lub bierzemy udział w wideokonferencjach czy telekonferencjach, wystarczy zainwestować w dobre słuchawki z mikrofonem. Pracując w podróży, warto postawić na słuchawki z kablem, których nie trzeba dodatkowo ładować. Słuchawki pozwolą nam na komfortowe wykonywanie obowiązków również wówczas, gdy znajdziemy się w bardziej zatłoczonym miejscu.

Nie chcesz lub nie możesz kupić kampera? Wynajmij!

Nic nie da nam takiej swobody jak własny „hotel” na czterech kółkach. Jeżeli jednak nie możemy lub nie chcemy kupować kampera na wyjazd, warto postawić na wynajem! MSKamp to wypożyczalnia kamperów, która przy minimum formalności zapewnia nowoczesne, bogato wyposażone, ekonomiczne i komfortowe kampery, które z pewnością spełnią nasze wymagania i dzięki którym bezpiecznie i wygodnie zwiedzimy cały świat, nawet pracując zdalnie!

Kamper to sposób na oderwanie się od codzienności, zmianę otoczenia i naładowanie baterii, a świeży umysł jest niezwykle ważny podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych!