o czym pamiętać wypożyczając kampera

Podróż kamperem koszty - czyli ile kosztują wakacje na 4 kołach?

Mimo, że do wakacji pozostało jeszcze sporo czasu, to warto już powoli zacząć ich planowanie. Jeśli myślisz o podróży kamperem i nie wiesz, ile pieniędzy może ona pochłonąć oraz czy to się w ogóle opłaca, to koniecznie przeczytaj ten tekst! Przygotowaliśmy średnie zestawienie kosztów tygodniowego urlopu na 4 kołach - prawdopodobnie będziesz zaskoczony 😉.

Na początek: wynajem kampera

Ten punkt mogą pominąć osoby, które posiadają własnego kampera, jednak nie oznacza to, że nie mają one żadnych kosztów z nim związanych. Każdy pojazd musi być przecież ubezpieczony, mieć aktualny przegląd, być na bieżąco naprawiany, a także dodatkowo sprawdzony, zanim wyruszy w dłuższą drogę. Tak więc roczne koszty utrzymania kampera to nawet kilka tysięcy złotych. Osoby, które nie są w posiadaniu własnego pojazdu campingowego, ale marzą o wakacjach na kółkach, mogą go z łatwością wypożyczyć. Cena wynajmu waha się średnio w przedziale 400 do 800 zł za dobę. Oczywiście ostateczna kwota zależy od kilku czynników, tj.:

Niekiedy może się zdarzyć, że znaczenie również ma cel podróży. Wycieczki zagraniczne mogą wymagać dopłaty do specjalnych ubezpieczeń, jednak wszystko zależy od polityki wypożyczalni.

Czy warto wynająć kamper z wypożyczalni?

Własny pojazd campingowy to marzenie wielu, jednak ceny za nowy kamper (ok. 400 tys. zł) skutecznie studzą zapał nawet największych marzycieli. Pierwsza podróż kamperem nie musi jednak wiązać się z tak ogromnym wydatkiem.

Poza tym, że koszt wynajmu kampera jest dosyć przystępny, to taka forma niesie ze sobą jeszcze wiele innych zalet. Przede wszystkim mamy możliwość wypożyczenia nowoczesnego, komfortowego i bogato wyposażonego kampera - nie kilkudziesięcioletniego, przestarzałego modelu. Kolejny argument przemawiający za wypożyczalnią, to dokładne przygotowanie każdego pojazdu do długiej trasy. Wszystko, co leży po naszej stronie, to prawo jazdy kategorii B i ustalenie celu podróży.

Co więcej, mamy możliwość skorzystania z pomocy pracownika, który pokaże nam, jak posługiwać się wszystkimi sprzętami, opróżnić lub napełnić zbiorniki, a także podpiąć prąd lub gaz na campingu. I tutaj spokojnie - obsługa kampera jest naprawdę nieskomplikowana. Tak więc na wakacje wyjeżdżasz bez większych zmartwień.

Ile dokładnie kosztuje wynajęcie kampera?

W MS Kamp wynajem na tydzień komfortowego kampera w czasie wakacyjnym będzie kosztować Cię około 4500 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to kwota zapewniająca miejsca i nocleg dla 5-osobowej rodziny. Dla porównania, ceny pobytu dla tej samej rodziny w hotelu o średnim standardzie zaczynają się od 4000.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Austria

Austria znana jest głównie ze sportów zimowych oraz górskiego krajobrazu. Kierunek ten będzie więc idealny dla miłośników zimowego szaleństwa, a w szczególności jazdy na nartach. Kiedy zmieni się pora roku turyści mogą zwiedzać ujmujące miasta i miasteczka, doliny, góry, jeziora i kąpieliska. Z pewnością każdy podróżnik znajdzie w tym kraju coś dla siebie. To doskonała opcja na wczasy dla rodzin z dziećmi. Atrakcje są łatwodostępne, a zwiedzanie nie wymaga dużego wysiłku. Będąc w Austrii koniecznie warto zwiedzić dolinę Saalbach Na terenie tego państwa znajdują się liczne parkingi dla kamperów oraz przyczep kempingowych.

koszty podróży kamperem

Koszty paliwa i opłaty drogowe

Niestety nie wystarczy kamper wynająć - żeby gdzieś pojechać, trzeba jeszcze wlać do niego paliwo. Pewnie wszyscy kierowcy w tym momencie się lekko skrzywią, przypominając sobie o obecnych kosztach benzyny. Nie da się ich ominąć, ale da się lekko przyoszczędzić. Z pewnością kilkuletni kamper spali znacznie mniej, niż jego stary "kolega" sprzed 20 lat. Tak więc koszty paliwowe również przemawiają za wynajęciem.

Nie zapominajmy, że podczas podróży benzyna nie jest jedynym kosztem. Chcąc jak najszybciej dotrzeć do celu często będziemy zmuszeni podróżować po drogach płatnych, a

Ile pali kamper?

CWiadomo, że wiele zależy od stylu jazdy kierowcy, ciężaru pojazdu czy po prostu długości trasy, w którą się wybieramy. Na szczęście kamper van pali nie wiele więcej, niż przeciętny samochód osobowy i mniej więcej tyle samo, ile dostawczak. Średnie spalanie to około 8 - 12 litrów benzyny na 100 km.

Zakładając, że wybieramy się na urlop krajowy w miejsce oddalone od nas o 500 km, to koszt przejechania tego odcinka w dwie strony (zakładając obecne ceny benzyny) wyniosą około 600 zł. Jeśli jednak wybierzemy się za granicę, to musimy liczyć się z wyższymi cenami za benzynę o około (w przeliczeniu) 1 - 2 zł za litr.

tanie wakacje na campingu

Postój na polu kempingowym

Jeśli planujemy jechać na cały pobyt w jedno, konkretne miejsce, to warto rozejrzeć się za polem namiotowym lub kempingowym. Dzięki temu unikniemy ewentualnych kar za postój na dziko (poza Polską niestety nie wolno nocować poza specjalnymi parkingami dla kamperów), a także będziemy mieć możliwość podłączenia energii lub nawet wody czy gazu. Poza tym można tam opróżnić wodę szarą czy toaletę, co niestety po kilku dniach będzie koniecznością.

Postoje na polach kempingowych nie są drogie, jednak również zależą od sezonu, możliwości podłączenia do sieci czy lokalizacji i standardu danego campingu. Dobowy koszt pobytu w sezonie wysokim na jednym z pól kempingowych waha się w przedziale od 30 zł do nawet 100 zł. Zazwyczaj jest to jednak około 50 zł.

Sporą zaletą kempingów są dostępne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci. Na większości obiektów znajdują się place zabaw lub salony gier, a dla dorosłych bary, kawiarnie, a nawet... kino.

Nocowanie "na dziko" - na co uważać

Podróż kamperem daje nam wspaniałą możliwość nocowania w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, dlatego może być to także sposób na zaoszczędzenie kilku złotych dziennie. Warto jednak sprawdzić, czy w danym kraju nie obowiązują zakazy postoju i noclegu na dziko. Niestety w wielu państwach Europy jest to zakazane, a ewentualna próba może zakończyć się wysokim mandatem.

W Polsce kamper traktowany jest na równi z osobówką, więc mamy możliwość zatrzymania się właściwie wszędzie (poza lasami, gdzie powszechnie panuje zakaz wjazdu samochodem). Dlatego jeśli w planach masz wycieczki objazdowe po naszej ojczyźnie, to zachęcamy do spędzenia kilku nocy poza polem kempingowym, aby poczuć prawdziwą magię podróżowania kamperem.

podróżowanie kamperem

Opłata serwisowa wody i toalety

W zależności od modelu kampera, jakim podróżujemy, musimy się liczyć z jego podstawową obsługą, zwłaszcza, jeśli planujemy wypad dłuższy niż tydzień. Zaopatrzenie się w czystą wodę, opróżnienie zbiornika wody szarej i wymiana płynu w toalecie to niezbędne czynności w samochodzie kempingowym.

Niekiedy możemy je wykonać za darmo, na stacjach benzynowych i parkingach (muszą być to specjalnie oznaczone miejsca), ale może się także zdarzyć, że będzie to kosztowało kilka/kilkanaście złotych. Większym kosztem może być natomiast napełnienie butli gazem, szczególnie poza granicami naszego kraju.

Wyżywienie

Wyjazd kamperem daje nam możliwość samodzielnego gotowania. Oczywiście zajmuje to trochę czasu, jednak możemy skupić się na prostych potrawach lub gotowych, co pozwala zaoszczędzić naprawdę sporą sumę pieniędzy.

Średnia cena obiadu dla jednej osoby w restauracji to przynajmniej 30 - 40 złotych. Za tą kwotę możemy spokojnie ugotować coś dla całej rodziny. Kampery są większości zaopatrzone w kuchenkę, lodówkę czy zlew, tak więc sami możemy zdecydować, jaką kwotę przeznaczymy na jedzenie podczas podróży.

podróżowanie kamperem

Inne koszty, które należy wziąć pod uwagę

Powyższe aspekty to niestety nie koniec wydatków. Jeśli jedziemy za granicę, to musimy jeszcze liczyć się z kosztami roamingu - ok. 50 zł/miesiąc - (internet i GPS są nieodzowne na wycieczce, dlatego przypominamy, aby sprawdzić obowiązującą ofertę u operatora) oraz wykupienia Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego - ok. 2 zł/osoba/dzień. Nie jest to zbyt wygórowany koszt, a wiadomo, że podczas wakacji mogą przydarzyć się również przykre sytuacje i lepiej w takim przypadku mieć dostęp do opieki zdrowotnej.

Podsumowanie: Ile kosztuje podróżowanie kamperem?

No dobrze, omówiliśmy poniekąd, na jakie koszty podróży kamperem musimy się przygotować. A teraz czas na konkrety. Ile za tygodniowy pobyt na kempingu nad morzem zapłaci rodzina z dwójką dzieci mieszkająca na co dzień w Krakowie?

Według teoretycznych obliczeń, biorąc pod uwagę średnie ceny paliwa, kempingów czy jedzenia, to za taką podróż powinni zapłacić około 7000 zł. Nie jest to wygórowana cena, jak za rodzinne wakacje w znanym kurorcie. No i oczywiście na koniec rzecz bezcenna - wspomnienia! Możemy wam zagwarantować, że podróż kamperem dostarcza znacznie więcej emocji, niż pobyt w hotelu.