Nocowanie w Kamperze - Wszystko, Co Musisz Wiedzieć źródło: envato

Nocowanie w kamperze - wszystko, co musisz wiedzieć

Podróże kamperem z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Mobilność, niezależność, wygoda, cudowne widoki - to tylko niektóre z zalet turystyki caravaningowej. Niezwykle istotna jest kwestia nocowania. W niektórych krajach kamperem możemy zatrzymać się niemal w dowolnym miejscu, w innych zaś jest to surowo zabronione. Gdzie stać kamperem? Czy nocowanie "na dziko" jest dozwolone? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto podróżować kamperem?

Podróżowanie kamperem niesie za sobą ogrom zalet. Przede wszystkim jest to doskonały sposób na spędzenie niezapomnianych wakacji. Caravaning daje poczucie wolności i niezależności. Kamperem możemy udać się wszędzie, gdzie tylko sobie wymarzymy. Z całą pewnością droga będzie dla nas czystą przyjemnością, a każdego ranka może budzić nas zupełnie inny widok.

Decydując się na wycieczkę z biurem podróży, często musimy trzymać się ściśle określonego planu oraz terminów. Natomiast caravaning zapewnia pełną swobodę podróżowania. Dodatkowo wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy są na wyciągnięcie ręki. Nie musimy martwić się o nocleg, jedzenie czy toaletę.

Kamper to idealny pojazd na rodzinne wycieczki. Bez problemu zmieści się w nim nawet pięć osób. Oczywiście, równie dobrze można odbyć podróż w mniejszym gronie. Tego typu samochód zapewnia bezpieczeństwo oraz wysoki komfort jazdy. Dzięki dużej ilości miejsca możemy zabrać dowolną ilość bagaży. Takiej możliwości niestety nie mamy w samolocie, pociągu czy samochodzie osobowym.

Caravaning to doskonała okazja na przeżycie niezapomnianej przygody. Korzystając z takiej formy turystyki, możemy zwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz poznać wielu fantastycznych ludzi.

Gdzie nocować kamperem?

Podróżowanie kamperem to bez wątpienia wspaniała przygoda. Zanim jednak zorganizujemy taki wyjazd, należy pomyśleć o noclegu. Wydawać by się mogło, że wystarczy zaparkować samochód, wyłączyć silnik i po prostu iść spać. W praktyce nie jest to jednak takie proste.

Według polskiego prawa kamper o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony traktowany jest jako samochód osobowy. Oznacza to, że taki samochód z powodzeniem możemy parkować w wyznaczonych miejscach. Oczywiście należy zrobić to w prawidłowy sposób - tak, by nie blokować innych pojazdów. Wcześniej koniecznie trzeba się upewnić, czy konkretne miejsce nie jest zlokalizowane na terenie prywatnym. W odpowiednio zaparkowanym samochodzie kempingowym bez problemu będziemy mogli spędzić noc. Musimy pamiętać o tym, że nie wolno biwakować.

W większości europejskich krajów nocowanie w kamperze odbywa się najczęściej na tych samych zasadach. Samochód kempingowy, którego masa nie przekracza 3,5 tony traktowany jest, jako "normalne" auto osobowe. Obowiązuje jednak zakaz biwakowania. Wokół kampera nie mogą być ustawione krzesła, stolik i inne turystyczne meble, które nie są wpisane w bryłę pojazdu.

Na miejscu parkingowym nie wolno również gotować. Z kampera nie mogą wydobywać się inne zapachy niż ten z silnika, ponieważ uznawane jest to właśnie za biwakowanie. Legalnie kamperem można zatrzymać się na przeznaczonych do tego kempingach. W takiej sytuacji rozłożenie markizy, stolika, krzeseł i innych elementów jest jak najbardziej dozwolone.

postój kamperem źródło: pixabay

Nocowanie w kamperze na dziko

Wiele osób zastanawia się, czy spanie w kamperze na dziko jest możliwe? Otóż jest, ale nie w każdym miejscu. Istnieje kilka odstępstw od tej reguły, o których warto wiedzieć. W naszym kraju nie ma zakazu nocowania na dziko. W większości przypadków ruch pojazdami silnikowymi po lesie jest niedozwolony - chyba, że przed wjazdem znajduje się drogowskaz dopuszczający poruszanie się po takiej drodze.

Należy wiedzieć, że legalnie można skorzystać tylko i wyłącznie z dróg udostępnionych przez nadleśnictwa. Jeżeli zainteresuje nas konkretne miejsce postojowe, które położone jest na terenie prywatnym, najpierw należy zapytać właściciela o zgodę. W poszukiwaniu legalnego noclegu z pewnością pomogą aplikacje na telefon, internetowe grupy oraz fora.

Spanie na dziko w Europie wygląda bardzo różnie. W niektórych krajach jest ono surowo zabronione. Na przykład, w Austrii obowiązuje zakaz nocowania na dziko. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi wysoki mandat. Taka sama zasada obowiązuje w Niemczech, Holandii, Irlandii, Belgii, Szwajcarii, Lichtenstein, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, we Włoszech, na Malcie, a także w Anglii i Walii.

Gdzie nocować kamperem na dziko? Jest to możliwe w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Islandii, Albanii, w Bośni i Hercegowinie, a także w Serbii, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Mołdawii oraz Rumuni. Mimo to i tak trzeba zapoznać się z wszystkimi regułami i wyjątkami.

Nocowanie kamperem - jak się przygotować?

Wyprawa kamperem to bez dwóch zdań fantastyczne przeżycie. Warto wiedzieć, jak się do niej odpowiednio przygotować, by tak spędzone wakacje stały się wspaniałą pamiątką na długie lata. Należy zacząć od wyboru odpowiedniego samochodu. Kluczowe znaczenie ma tutaj ilość pasażerów, kierunek podróży oraz jej długość. Jeśli wybieramy się w podróż kamperem większą ekipą, wiadome jest, że będziemy potrzebowali nieco większego pojazdu, zaś kiedy tylko we dwójkę - z powodzeniem wystarczy mniejsze auto.

Kolejną ważną kwestią jest obsługa samochodu kempingowego. Doświadczeni kierowcy nie powinni mieć z tym najmniejszego problemu. W kamperze znajdują się trzy główne strefy - zasilanie, woda i wc. Każda z nich posiada osobny wskaźnik, co niewątpliwie ułatwia ich kontrolę.

Zatrzymując się na kempingach w większości przypadków, mamy zapewniony dostęp do infrastruktury. Możemy więc bez problemu uzupełnić wodę, skorzystać ze źródła prądu, wyrzucić śmieci czy opróżnić toaletę. W przypadku, gdy planujemy nocować na dziko, dobrze jest zaopatrzyć się w zapas wody, agregat prądotwórczy oraz akumulator. Dzięki temu zyskamy pewność, że niczego nam nie zabraknie.

Pamiętajmy, by w szczególny sposób zadbać o środowisko. Pod żadnym pozorem nie wylewajmy szarej wody na trawę, czy do jeziora. Lepiej podjedźmy na stację benzynową i zapytajmy pracowników, czy możemy wylać nieczystości do toalety. Biwakując w miejscach wypoczynku dzikiej zwierzyny, nie zostawiajmy po sobie żadnych śmieci, ponieważ mogą poważnie zaszkodzić zwierzętom. Na noc schowajmy wszystkie meble i akcesoria, znajdujące się w pobliżu kampera, gdyż zwierzyna mogłaby je zniszczyć lub co gorsza - zranić się o nie.

Taka wycieczka potrafi z całą pewnością postawić podróżujących kamperem w nowych sytuacjach. Niekiedy trzeba wykazać się ogromną wyobraźnią. Jedno jest pewne - warto przynajmniej raz w życiu przeżyć taką przygodę.

podróż kamperem źródło: pixabay

Podsumowanie

Podróż kamperem to marzenie wielu osób. Niektórym udaje się je zrealizować. Oprócz ogromnej swobody i niezależności istotne znaczenie ma kwestia noclegu. Zanim wybierzemy się na wycieczkę, warto najpierw dowiedzieć się, na jakich zasadach caravaning odbywa się w danym kraju. Istnieją państwa, w których funkcjonują tzw. kempingi, czyli dogodne bazy noclegowe z dostępem do infrastruktury. Niektóre kraje Europy nie mają nic przeciwko temu, by nocować na dziko (oczywiście z wyłączeniem parków narodowych, rezerwatów przyrody i terenów prywatnych). Jedno jest pewne - wyprawa kamperem to niezapomniane wrażenia, które zostaną z nami na długi czas.