Najlepsze kierunki caravaningu, czyli gdzie wybrać się kamperem?

Podróżowanie kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową w obecnych czasach staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego - to genialna alternatywa dla tradycyjnych wakacji, które na ogół spędzamy tak samo. Caravaning jest idealną propozycją dla osób, które nade wszystko cenią sobie wolność i niezależność. Podczas wyjazdu osoba podróżująca nie musi martwić się poszukiwaniem restauracji, czy noclegu na każdy dzień. Ogromną zaletą takiej formy spędzania wolnego czasu jest to, że każdego dnia może nas przywitać zupełnie inny widok. Gdzie warto wybrać się kamperem?

Caravaning- najpopularniejsze kierunki do podróżowania

Szwajcaria

Szwajcaria to niewielki kraj, położony w Alpach. Mimo małej powierzchni, państwo to skrywa w sobie wiele magicznych miejsc, które są warte zobaczenia. Górski krajobraz chwyta za serce i sprawia wrażenie, jakby nie z tego świata. W Szwajcarii występują liczne rzeki, jeziora oraz wodospady (w tym Rheinfall - największy pod względem przepływu wody wodospad w Europie). Teren ten zachwyca również piękną architekturą. Znajdziemy tu majestatyczne pałace i zamki oraz urokliwe miasteczka. Przyczepa kempingowa lub kamper to idealny środek transportu do Szwajcarii, jednak należy wiedzieć, że caravaning "na dziko" w większości kantonów jest regulowany prawnie.

Norwegia

Norwegia to kraj zróżnicowanych krajobrazów. Jest świetnym kierunkiem dla osób, które mają dylemat czy wybrać się nad morze, czy w góry. Kraj ten zachwyca krajobrazem. Na szczególną uwagę zasługują zapierające dech w piersiach Fiordy Norweskie. Na terenie Norwegii znajdują się również magiczne Lofoty (ciągnący się archipelag na Morzu Norweskim). Na turystów czeka wiele niesamowitych atrakcji, chociażby w mieście Stavanger. To, co rzuca się w oczy tuż po przyjeździe do Norwegii to ogromna ilość kamperów oraz parkingów na pojazd kempingowy. Sporym udogodnieniem jest możliwość nocowania "na dziko" niemal w każdym zakątku tego państwa.

fiordy w Norwegii

Włochy

Włochy kuszą słońcem, pięknym krajobrazem i ciekawymi zabytkami, przez co są idealnym miejscem na wakacje. W państwie tym znajdują się malownicze pasma górskie oraz jeziora z wyjątkowo czystą wodą (np. jezioro Garda, które wyglądem przypomina Adriatyk). Na uwagę zasługuje rozbudowana linia brzegowa. Długość wybrzeża wynosi blisko 7500 km. Włochy słyną z urokliwych wysp, takich jak: Sardynia, Sycylia, Capri, Toskania i wielu innych. Włoskie miasta przepełnione są historią i sztuką. Kampery to idealny środek transportu na podróż do Włoch. Z uwagi na to, iż kierunek ten cieszy się szczególną popularnością, najlepiej wybrać się tam wiosną lub jesienią, ponieważ na parkingach nie ma zbyt dużego oblężenia.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Austria

Austria znana jest głównie ze sportów zimowych oraz górskiego krajobrazu. Kierunek ten będzie więc idealny dla miłośników zimowego szaleństwa, a w szczególności jazdy na nartach. Kiedy zmieni się pora roku turyści mogą zwiedzać ujmujące miasta i miasteczka, doliny, góry, jeziora i kąpieliska. Z pewnością każdy podróżnik znajdzie w tym kraju coś dla siebie. To doskonała opcja na wczasy dla rodzin z dziećmi. Atrakcje są łatwodostępne, a zwiedzanie nie wymaga dużego wysiłku. Będąc w Austrii koniecznie warto zwiedzić dolinę Saalbach Na terenie tego państwa znajdują się liczne parkingi dla kamperów oraz przyczep kempingowych.

dolina Saalbach w Austrii

Hiszpania

Hiszpania to miejsce rajskich zakątków. Nic dziwnego, że kierunek ten jest tak chętnie wybierany przez turystów. To, co przyciąga urlopowiczów to gorące lato, łagodne zimy oraz imponujący krajobraz. Podczas gdy w Polsce zimowe dni są krótkie, tam możemy cieszyć się słońcem nawet 10 godzin dziennie. Na podróżników czeka ponad 5000 kilometrów plaży, malownicze wyspy oraz unikatowa architektura. Na uwagę zasługują dzieła Antoniego Gaudiego w Barcelonie, Katedra N.M.P w Sewilli, warowny zespół pałacowy Alhambra w Grenadzie. Dopełnieniem atrakcji i zabytków jest pyszne jedzenie, liczne festiwale i wydarzenia kulturowe. W Hiszpanii znajduje się wiele miejsc parkingowych, gdzie można postawić pojazdy. Na niektórych można zatrzymać się na noc lub dwie, a koszt ponosi miasto.

Chorwacja

Chorwacja to kolejny idealny kierunek do podróżowania, szczególnie wśród Polaków. Krajobraz górski idealnie komponuje się z krystalicznie czystą wodą. Dla takich widoków warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić Chorwację. Będąc w tym kraju koniecznie trzeba odwiedzić miasta, takie jak Makarska (leży nad samym Morzem Adriatyckim), Dubrownik (znajduje się tam Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz Korčula (kraina wina). Warto zobaczyć też Jeziora Plitwickie, które są doskonałym przykładem piękna natury. Caravaning na dziko w Chorwacji jest surowo zabroniony - grożą za to niemałe kary, a nawet areszt. Można spać wyłącznie na zorganizowanych kempingach lub polach namiotowych. Trzeba też wiedzieć, jak zachować się w kempingu. Z uwagi na popularność tego kraju zaleca się podróż poza sezonem.

miasto Dubrownik w Chorwacji

Podsumowanie

Caravaning w dzisiejszych czasach cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród urlopowiczów. Aby pozwolić sobie na tę formę turystyki trzeba kupić lub wypożyczyć przyczepę kempingową, bądź kampera. Pojazd służy nam za bazę noclegowo-żywieniową, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy wydać na wynajem pokoju hotelowego, czy wyżywienie. Ogromną zaletą caravaningu jest to, że codziennie możemy być w innym zakątku świata. Mieszkanie w kamperze w żadnym stopniu nie ogranicza nas do jednego miasta, czy regionu. Najpopularniejsze kierunki podróżowania to Szwajcaria, Norwegia, Austria, Włochy, Chorwacja i Hiszpania. Każde z państw zachwyca przepięknym krajobrazem oraz cennymi zabytkami.