Czy podróżowanie kamperem jest dla każdego?

Istnieje wiele różnych sposobów podróżowania. W sezonie letnim znaczna część osób wyjeżdżających na wakacje korzysta z transportu lotniczego. Najpowszechniejszym sposobem nadal zostaje jednak podróż samochodem osobowym, którym możemy dojechać dokładnie do wybranego przez nas miejsca. Ciekawą alternatywą zwykłego samochodu osobowego jest samochód kempingowy, którym podróżowanie w ostatnich latach zyskało na popularności.

Jazda kamperem to opcja idealna dla każdego, kto kocha plener, naturę i długie podróże. Podróż kamperem może być ciekawym sposobem na zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest to też jednak podróż związana z pewnymi obowiązkami i specyficznymi warunkami, które nie każdemu mogą przypaść do gustu.

Warunki w trakcie podróży kamperem

Podróże kamperem to często długie trasy, podzielone wieloma przystankami. Dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie kampera, które zagwarantuje nam odpowiednie warunki, zarówno w czasie jazdy jak i w chwilach wypoczynku.

Jak wygląda kamper? - wnętrze kampera

Dla wielu osób podróżowanie kamperem kojarzy się z niewygodą i sporymi ograniczeniami, nie jest to jednak prawda. Samochody kamperowe wyposażone są tak, aby zaspokoić nasze podstawowe potrzeby.

Jest tutaj nieduża część kuchenna, pozwalająca na przygotowanie posiłków. Znajdziemy w niej podstawowe wyposażenie takie jak lodówka, kuchenka gazowa, czy zlew do mycia naczyń, a także miejsca do przechowywania niezbędnych przyborów kuchennych. Specjalne szafki zabezpieczają naczynia i sprzęty przed wypadaniem czy potłuczeniem w takcie jazdy.

Znajdują się tu miejsca do spania, których ilość oraz układ zależy od wielkości danego kampera. W pojazdach tych jest również toaleta i nieduży prysznic zaopatrywany w ciepłą wodę.

Każdy kamper, przez wzgląd na ograniczoną przestrzeń wyposażony jest też w wiele różnych praktycznych schowków, które pozwalają na przechowywanie bagaży i rzeczy niezbędnych w trakcie podróżowania.

Wnętrze w kamperach

Rodzaje kamperów

Jeśli chodzi o wnętrze kampera, dostępne są różne funkcjonalne rozwiązania, na podstawie których określamy rodzaj kampera. Wyróżniamy tutaj 4 podstawowe typy, czyli:

Prąd i woda w kamperze

Wiele osób myślących o podróżowaniu kamperem zastanawia się nad kwestią zaopatrzenia w wodę, czy energię elektryczną, od których zależny jest w znacznej mierze komfort podróży.

Każdy kamper wyposażony jest w specjalny akumulator, który ładuje się w trakcie jazdy i zapewnia prąd dla części mieszkalnej nawet podczas postojów. Istnieje również możliwość podłączenia się do sieci elektrycznej za pomocą kabla w trakcie postoju. Niektóre, zwłaszcza nowsze kampery zaopatrywane są w energię z paneli solarnych zamontowanych na dachu.

Korzystanie z wody w trakcie podróży kamperem jest możliwe dzięki wyposażeniu w dwa zbiorniki na wodę. Jeden służy do przechowywania czystej wody, w drugim natomiast gromadzi się tzw. szara woda. Dlatego podróżując kamperem, musimy pamiętać o napełnianiu i opróżnianiu tych zbiorników. Możemy to zrobić na polach kempingowych, większych parkingach czy stacjach benzynowych w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

Podobnie postępujemy z nieczystościami z toalety. Choć czynność ta wydaje się być kłopotliwa, to możemy ją wykonać szybko i łatwo, ponieważ w większości kamperów wystarczy wyjąć pojemnik umieszczony po zewnętrznej stronie pojazdu i opróżnić go w odpowiednim miejscu. Aby ograniczyć częstotliwość opróżniania zbiornika, polecamy korzystanie z toalet dostępnych na trasie, na stacjach benzynowych czy kempingu.

Klimatyzacja i ogrzewanie

Choć podróżowanie kamperem kojarzy się nam głównie z latem, to możemy nim podróżować również w zimniejsze pory roku.

Większość kamperów wyposażona jest w niezależne ogrzewanie części mieszkalnej zasilane paliwem, które działa w trakcie postoju. Samochody kempingowe wyposażone są również w klimatyzację. Do dyspozycji jest standardowa klimatyzacja samochodowa, z której można korzystać w czasie jazdy. Natomiast w czasie postoju klimatyzacja części mieszkalnej wymaga podpięcia do źródła prądu.

Postój na kempingu

Zalety i wady podróżowania kamperem

Kemping to wyjątkowy sposób podróżowania, który umożliwia zobaczenie wielu ciekawych miejsc oraz dostarcza niezapomniane wspomnienia. Należy jednak też pamiętać o tym, że podróżowanie kamperem przez wzgląd na swój charakter nie jest dobrą propozycją dla każdego.

Zacznijmy od plusów i korzyści, jakie daje podróż kamperem:

Kemping to świetny sposób na relaks i zbliżenie się do natury, ale podróżowanie kamperem może być też wyzwaniem. Należy pamiętać, że jazda kamperem niesie ze sobą pewne ograniczenia i obowiązki:

kamper, rodzinna podróż kamperem

Podróż kamperem - dla kogo najlepsza?

Podróżowanie kamperem to specyficzna forma spędzania wolnego czasu. Dla niektórych pierwsza podróż kamperem będzie niezapomnianą przygodą, a dla innych będzie to czas spędzony w niewygodnych warunkach. Dlatego przed zdecydowaniem się na podróż kamperem należy dobrze się zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze w trakcie wypoczynku.

Bliskość natury

Kemping pozwala ludziom uciec od zgiełku codziennego życia, aby odpocząć, cieszyć się naturą i spędzić czas z przyjaciółmi lub rodziną. Większość kempingów ulokowana jest w pobliżu lasów, jezior, z dala od dużych miast, dlatego jeśli jesteś osobą, która lubi spędzać czas na łonie natury i ceni sobie bliski kontakt z przyrodą, to podróżowanie kamperem jest dla ciebie idealną propozycją. Możesz zatrzymywać się na leśnych parkingach, w trakcie postoju urządzić piknik nad wodą czy rozpalić ognisko i spędzić miło wieczór.

Aktywny wypoczynek

Podróż kamperem to świetna propozycja dla wszystkich, którzy lubią aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu, zwiedzać i poznawać nowe miejsca oraz uczyć się nowych rzeczy. To wyjazdy często urozmaicone nieplanowanymi atrakcjami czy zmianami trasy. Osoby lubiące spontaniczne podróże i niebojące się zmian planów na pewno będą zadowolone z takiego wyjazdu.

Wypad z przyjaciółmi lub rodzinne wakacje

Jeśli lubimy spędzać czas na spotkaniach ze znajomymi czy z rodziną, lubimy towarzystwo innych osób, to wspólna jazda kamperem jest idealną opcją spędzenia urlopu. Wspólne spędzanie czasu to podstawa w trakcie podróży kamperem. Jeśli więc jesteś osobą, która ceni sobie prywatność i spokój, to ciągłe przebywanie z kilkoma osobami może być dla ciebie uciążliwe przez wzgląd na nieco mniej przestrzeni dostępnej w kamperze.

Obowiązki w trakcie podróży

Jeśli jesteś miłośnikiem zorganizowanych wyjazdów all inclusive, cenisz sobie wysoki standard hoteli i beztroski wypoczynek na leżaku przy basenie, to długie podróże w kamperze nie są dla ciebie dobrą propozycją. Podróż kamperem to nie beztroski wyjazd, musimy na nim pamiętać o pewnych obowiązkach, jak tankowanie, zaopatrzenie w wodę czy opróżnianie zbiorników. Dla osób nastawionych na wysoki komfort i wygodę może okazać się to uciążliwe.

podróż kamperem

Odpowiedni budżet

Decydując się na podróżowanie kamperem, warto zadbać wcześniej o odpowiedni budżet. Jeśli nie posiadamy własnego pojazdu, musimy uwzględnić nie tylko koszt samego wynajęcia kampera, ale również dodatkowe koszty ponoszone w trakcie podróży, które mogą sprawić, że dla wielu nie są to tanie wakacje.

Koszty podróżowania wynajętym kamperem

Nie ulega wątpliwości, że zakup kampera wymaga posiadania bardzo dużego budżetu. Jest to wygodna i komfortowa opcja, jednak dla wielu nieosiągalna. Dlatego część osób decyduje się na samodzielne przerabianie zwykłych busów takich jak np. Ford Transit, na samochody kamperowe. Inną popularną w ostatnich latach opcją jest wynajęcie kampera.

Ile kosztuje kamper?

Kupno nowego kampera to opcja dostępna dla osób bardziej zamożnych. Zakup kampera ma sens jeśli już wiemy, że rzeczywiście lubimy taką formę podróżowania i mamy zamiar spędzać w nim sporą część naszego wolnego czasu.

Ceny nowych kamperów zaczynają się od kwoty około 160 tys. Górna granica zależna jest już tylko od naszych możliwości finansowych oraz wymagań dotyczących wyposażenia. Jeśli nie stać nas na zakup nowego modelu, możemy poszukać kampera na rynku wtórnym, gdzie ceny zaczynają się już od 40 tysięcy. Należy jednak wtedy brać pod uwagę konieczność naprawy małych usterek. Najtańszą i bardziej dostępną opcją może być kupno używanej przyczepy kempingowej. Możemy znaleźć modele w całkiem dobrym stanie już za 10 tysięcy.

Jeśli chcesz często podróżować kamperem, możesz też zdecydować się na samodzielne przerobienie busa, takiego jak ford transit czy fiat ducato. Przed podjęciem takiej decyzji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy dużą ilość wolnego czasu oraz odpowiednie umiejętności i wiedzę.

Ile kosztuje wynajem kampera?

Kupno kampera czy samodzielne przerobienie busa, to rozwiązanie idealne dla osób, które często podróżują, lubią w ten sposób spędzać czas i wiążą z tym dalsze plany. Nie ma sensu wydawać sporego budżetu na wyposażenie pojazdu, z którego korzysta się raz w roku.

Dlatego, jeśli podróż kamperem jest jednorazową przygodą w trakcie wakacji, najwygodniejszą i najszybszą opcją jest wynajęcie kampera. Wypożyczalnie oferują obecnie wiele modeli tych pojazdów oraz ciekawych pakietów wypożyczenia. Należy przy tym pamiętać, że często, aby kamper wynająć, musisz mieć nie tylko prawo jazdy, ale też odpowiedni wiek i kilkuletnie doświadczenie jako kierowca.

Planując podróż kamperem, musimy mieć świadomość, że jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Na cenę wynajmu wpływają między innymi model i wielkość kampera, sezon naszego wyjazdu, opłata serwisowa oraz opłata za dodatkowe akcesoria (pościel, grill, suszarka, itp.). Średnia cena za wynajęcie kampera to wydatek około 500-800 złotych za dzień. Najbardziej opłacalną opcją jest skorzystanie z pakietów i wypożyczenie kampera na kilka dni. Do tego należy doliczyć również kaucję w wysokości kilku tysięcy.

Na ogólny koszt wpływa również to ile pali kamper, ilość przejechanych kilometrów oraz opłaty za przejazdy, parkingi czy płatne postoje.

Zdecydowanie warto podróżować kamperem w grupie. Wtedy możemy podzielić wszystkie wydatki na kilka osób i zmniejszyć ostateczne koszty podróży. Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wybranie przyczepy kempingowej, której ceny wynajmu są niższe.

Podróżowanie kamperem

Kamper daje nam wiele możliwości. Możemy zwiedzać najbardziej odległe zakątki naszego kraju, a także podróżować po całej Europie, możemy zwiedzać miasta, ale też odpoczywać na łonie natury. W trakcie podróży możemy spać w kamperach, pod namiotem lub zatrzymać się w hotelu. Możemy trzymać się sztywno ustalonego planu lub zdecydować się na spontaniczne podróżowanie i obieranie celu. Jak widać, możliwości jest wiele, wszystko zależy od Ciebie.

Możliwość spędzenia wolnego czasu na podróżowaniu kamperem to dla wielu ciekawa propozycja. Często pierwsza podróż w kamperze to niezapomniane przeżycie, które powoduje, że chce się odbywać w ten sposób kolejne podróże. Jednocześnie dla niektórych może to być męczący i nie do końca udany wyjazd. Dlatego najlepiej zastanowić się czego oczekujemy od wyjazdu i jaki poziom komfortu jest dla nas wystarczający, aby czuć się dobrze.