podróż kamperem w nocy

Czy można spać w kamperze podczas jazdy?

Podróż kamperem wiąże się także z nocowaniem, ale czy spanie w czasie jazdy jest dozwolone? W tym artykule rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.

Zacznijmy od tego, że najważniejsze podczas podróży jest bezpieczeństwo. Dlatego też przepisy ruchu drogowego jasno mówią o tym, że podczas poruszania się po drogach publicznych każdego z pasażerów wraz z kierowcą obowiązują takie same przepisy jak podczas poruszania się samochodem osobowym. Każdy dorosły powinien być przypięty pasami bezpieczeństwa. Jeżeli planujemy podróż z dziećmi, to powinniśmy wyposażyć kamper w foteliki. Podróż w fotelikach z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest określona w przepisach prawa drogowego, dlatego też wszyscy pasażerowie wraz z kierowcą muszą bezwzględnie zająć miejsca w fotelach podczas poruszania się.

Pasażerowie mogą spać podczas podróży jedynie w sytuacji kiedy siedzą w fotelach i są przypięci pasami bezpieczeństwa. Jeżeli zdecydujesz się na sen w kabinie kierowcy w trakcie jazdy, to rozważ sytuację, w której możesz utrudniać kierującemu sterowanie samochodem. Najlepiej w takiej sytuacji udać się na inny fotel.

Czy można spać w przyczepie kempingowej podczas jazdy?

Zapisy w artykule 63. ustawy o Prawie o ruchu drogowym określają, że osoby nie mogą być przewożone w przyczepie kempingowej, co za tym idzie, nie mogą również w niej spać. Co prawda istnieją wyjątki, w których dopuszcza się przewóz osób w przyczepie, ale przyczepy kempingowe nie kwalifikują się do tych wyjątków. Wynika to z bardzo prostego powodu - w przyczepach nie ma pasów, które mogą uratować życie podczas kolizji.

podróżowanie kamperem po autostradzie

Czy można spać w przestrzeni wypoczynkowej kampera podczas jazdy?

Zapewne wiele osób podczas podróży myśli o tym, aby zdrzemnąć się na wygodnym łóżku. Niestety w czasie jazdy jest to surowo zabronione. Podczas jazdy kamperem pasażerowie muszą siedzieć w miejscach przeznaczonych do tego celu. Pasy bezpieczeństwa powinny być prawidłowo zapięte. Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez ramię, ponieważ tylko w takiej pozycji ma szansę zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Małe dziecko musi ponadto siedzieć w foteliku przypiętym pasami. Osoby, które są przypięte pasami, powinny odpoczywać w taki sposób, aby ich nogi spoczywały na podłodze. Taka pozycja pozwoli na zminimalizowanie ryzyka utraty zdrowia podczas wypadku.

Łóżka w części wypoczynkowej kampera są zdecydowanie wygodniejsze niż fotele jeśli chodzi o odpoczynek. Jest to niezwykle kusząca opcja, lecz sen w łóżku podczas jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialny. W ten sposób zagrażamy nie tylko swojemu bezpieczeństwu, ale także innym pasażerom. Ich bezpieczeństwo powinno być dla nas równie ważne co nasze własne. Pamiętajmy, że w kamperze można spać jedynie podczas postoju lub podczas jazdy, ale tylko w fotelach wraz z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Czy mogę spać w łóżku w czasie jazdy, kiedy nie mam obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Co z osobami, które nie mają obowiązku zapinania pasów? Czy takim osobom wolno spać w łóżku w trakcie jazdy? W naszej opinii osoby, które zdecydują się na taki krok, stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych osób. Można sobie tylko wyobrazić, co stanie się z osobą niezabezpieczoną pasami podczas wypadku. Takie zdarzenie najczęściej oznacza trwały uszczerbek na zdrowiu.

zaparkowany kamper przy jeziorze

Czego jeszcze nie można robić podczas jazdy kamperem?

Spanie w wygodnym łóżku podczas podróży to nie jedyna rzecz, jakiej nie możemy robić. Istnieje także wiele niebezpiecznych sytuacji podczas podróży, których powinniśmy się wystrzegać:

Czym grozi poruszanie się kamperem podczas gdy pasażerowie nie przestrzegają przepisów?

Według obowiązujących przepisów prawa kierowca musi upewnić się, że wszystkie podróżujące osoby mają zapięte pasy. W razie kontroli zapłaci on mandat i otrzyma punkty karne. Każdy z pasażerów łamiących zapisy prawne ponosi także indywidualną karę w postaci mandatu.

Dlaczego zapinanie pasów jest ważne?

Zapięte pasy podczas snu utrzymają nasze ciało w fotelu podczas manewru skręcania. Człowiek, który nie jest przypiętym pasem, stanowi żywy taran dla pasażera siedzącego przed nim. Jest to zachowanie nieodpowiedzialne. Niezabezpieczone ciało uderza z dużym impetem, przez co może zajść sytuacja, w której osoba może wyrwać fotel przed sobą.

kilka kamperów zaparkowanych na plaży

Jak zadbać o komfort podczas snu w kamperze?

W Polsce nie ma zakazu nocowania w kamperze ani przyczepie kempingowej. Musimy mieć jednak na uwadze miejsce, w którym chcemy się zatrzymać. Nie wszędzie będzie to dozwolone. Wjazd do lasu jest niedozwolony, więc wykluczone jest tam nocować. Polecamy MOP-y (miejsca obsługi podróżnych) jako miejsce do odpoczynku. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także wszelkie parkingi na przykład przy autostradach. Należy także uwzględnić temperaturę na zewnątrz. Nierozsądnie byłoby nocować podczas mroźnej zimy lub upalnego lata. Na szczęście nasze kampery mają możliwość regulowania temperatury wewnątrz. Urządzenia do regulowania temperatury i filtrowania powietrza pozwolą Ci na wypoczynek w komfortowych warunkach.

Nasze kampery są wyposażone w wiele udogodnień takich jak: łazienka, łóżka, kuchnia, jadalnia wraz z całą przestrzenią wypoczynkową. Z tych wszystkich udogodnień należy korzystać podczas postoju, gdy jesteśmy w 100% bezpieczni. Przed jazdą upewnij się także, że wszelkie przedmioty w kuchni oraz innych strefach powinny być zabezpieczone przed przemieszczaniem się. Przemieszczające się przedmioty są nie tylko niebezpieczne, ale także mogą dekoncentrować Cię podczas jazdy lub pasażerów, którzy zdecydowali się na sen.

Podsumowanie

W czasie jazdy zawsze trzeba mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Niezastosowanie się do tej zasady może być powodem, dla którego ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z OC lub NNW. Brak zapiętych pasów może być także pretekstem do obniżenia wysokości świadczenia. Przed wyruszeniem w trasę kamperem, upewnij się, że każda osoba ma zapięty pas. Spanie w kamperze jest dopuszczalne tylko podczas postoju oraz w trakcie jazdy, ale warunkiem koniecznym jest prawidłowe zabezpieczenie się pasami. Pamiętajmy także o tym, aby w trakcie jazdy nie zajmować się czynnościami w kuchni takimi jak gotowanie, w toalecie, lub w części wypoczynkowej. W kamperze można spać w fotelu, ale bardzo ważne jest też prawidłowe ułożenie nóg. Jeżeli stopy znajdują się na podłodze, to pasażer jest w mniejszym stopniu narażony na uszkodzenie nóg.

Kampery są stworzone z myślą o zapewnieniu nam domu na kółkach. Pamiętajmy jednak, że wraz z odpaleniem silnika, kamper staje się pełnoprawnych użytkownikiem dróg, więc obowiązują go przepisy, których celem jest dbanie o nasze bezpieczeństwo.