Jazda kamperem - co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Zapewne zastanawiałeś się niejednokrotnie jak to jest wyruszyć w podróż kamperem. Caravaning ostatnimi czasy stał się bardzo modny i coraz więcej osób korzysta z tej formy podróżowania, zapewnia ona niezależność i wolność, którą ceni sobie bardzo wiele osób. Wystarczy zebrać znajomych lub zwołać rodzinę, wsiąść w kampera i ruszyć przed siebie ku przygodzie. W tym poradniku poznasz tajniki caravaningu, dowiesz się również, jak przygotować się do takiej podróży.

Podróżowanie kamperem różni się od podróży samochodem osobowym

To pierwsza kwestia, jaką trzeba wiedzieć. Podróż kamperem dla niektórych osób jest swego rodzaju rytuałem. Przed każdym wyjazdem starannie planują trasę, zaznaczają na mapie wszystkie punkty, gdzie trzeba się zatrzymać, aby zobaczyć piękne widoki oraz aby załatwić sprawy techniczne związane z samochodem. Człowiek, który spróbuje caravaningu, często już nie doceni podróży żadnym innym środkiem transportu. Kamper to dom na kołach, który możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, zatem czego trzeba więcej?

podróż kamperem

Prowadzenie kampera inne niż w przypadku samochodu osobowego

Nie da się ukryć, że podróżowanie kamperem o dużych gabarytach to nie to samo co jazda samochodem. Oczywiście, istnieją różne modele kamperów — większe lub mniejsze, np. Van czy Integry, co nie zmienia faktu, iż prowadzi się je nieco inaczej. Kamper jest ciężki, nie będzie tak bardzo stabilny na zakrętach jak samochód osobowy, dodatkowo musimy pamiętać o jego wysokości i najlepiej prześledzić trasę tak, aby unikać niskich przepustów.

Zawsze jeżeli nie czujemy się na siłach odnośnie prowadzenia tak dużego pojazdu, możemy zapisać się na specjalny kurs, dzięki któremu poćwiczymy jazdę autem o większych gabarytach. Taki kurs na pewno doda nam pewności podczas pierwszej podróży kamperem.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że jeżeli kamper posiada masę całkowitą wynoszącą powyżej 3,5 tony (informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym), musimy posiadać prawo jazdy wyższej kategorii. Jeżeli w podróż będziemy wybierać się samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, wystarczy nam prawo jazdy kat B.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Kolejną rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze, jest to, iż Polskie prawo przewiduje, że jeżeli kamper został zarejestrowany jako pojazd specjalny, na autostradach, drodze szybkiego ruchu oraz drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla każdego kierunku, może poruszać się z prędkością maksymalnie do 80 km/h.

Prawo drogowe w Polsce przewiduje również, że podróżując kamperem bezwzględnie nie wolno przebywać w części wypoczynkowej auta podczas jazdy. Pasażerowie muszą zająć miejsca siedzące wyposażone w pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. W przeciwnym razie grożą nam bardzo wysokie mandaty, a nawet utrata prawa jazdy.

Podróż kamperem — od czego zacząć

Jeżeli już zapadła decyzja, że wakacje czy urlop odbędą w kamperze, trzeba zastanowić się skąd ten pojazd wziąć. Tutaj z pomocą przychodzą wypożyczalnie, których na rynku jest wiele. Dobra wypożyczalnia w swojej ofercie posiada bogatą flotę pojazdów, są one dostępne krótkoterminowo oraz długoterminowo. Wynajem nie jest bardzo drogi i jest to bezpieczna opcja.

Drugą możliwością jest zakup własnego pojazdu, ale jest to poważna inwestycja i nie każdego na taki zakup stać. Poza tym kupno to jedno, ale utrzymanie kampera to drugie, a ono do tanich nie należy. Samo ubezpieczenie na rok może wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Jeżeli zatem zaczynasz przygodę z caravaningiem i nie jesteś pewien czy aby na pewno jest to dla Ciebie, jako dobrą radę możesz przyjąć to, aby udać się do wypożyczalni i wynająć pojazd taki jak cię interesuje.

Planowanie trasy

Jest to przyjemny etap przed podróżą. Trasę jak i postoje najlepiej zaplanować sobie wcześniej, aby w czasie trasy niepotrzebnie nie zatrzymywać się w bardziej nieokreślonych miejscach. Często na polach kempingowych lub niektórych stacjach benzynowych są miejsca, gdzie można zrzucić nieczystości z kampera, lub napełnić zbiorniki czystą wodą.

Warto poczytać w sieci na temat wielu ciekawych miejsc, które będziemy mijać podczas naszej podróży. Szczególnie warto zobaczyć czy i gdzie będziemy mogli się zatrzymać, bo jak wiadomo nie na każdym parkingu można zatrzymać się kamperem na dłużej.

Kolejną kwestią są miejsca, gdzie można załatwić sprawy sanitarne, takie jak zrzutka szarej wody oraz nieczystości czy napełnienie zbiornika z czystą wodą. Jeżeli chodzi o odpływ szarej wody, nie ma z nim większego problemu, bo wodę można zrzucić do kratki ściekowej za pomocą specjalnej rurki.

Nauka obsługi kampera

Zanim wyjedziemy w trasę, warto wiedzieć, że same umiejętności prowadzenia kampera nam nie wystarczą. Kamper to nie tylko samochód, ale też miejsce, gdzie będziemy spać, myć się, gotować, zatem warto mieć świadomość jak korzystać z wyposażenia dostępnego w kamperze.

Jeżeli zdecydujemy się na wynajem kampera, pracownik wypożyczalni na pewno dobrze objaśni jak się obchodzić ze sprzętem dostępnym na pokładzie, ale warto również trochę poczytać w sieci odnośnie obsługi takich prostych rzeczy jak np. zrzut nieczystości, gdzie szukać zbiornika, jak go opróżniać itp.

Co zabrać ze sobą w podróż

Na ogół każdy kamper jest w pełni wyposażony w niezbędne rzeczy. Każda wypożyczalnia oferuje jednak możliwość doboru różnych artykułów takich jak np. dodatkowa pościel, komplet krzesełek kempingowych, dodatkowe naczynia i inne. Oczywiście wiele z tych opcji jest dodatkowo płatne i warto mieć to na uwadze.

wyposażenie kampera

Jeżeli chodzi o to co zabrać ze sobą z domu, to ogólnie ta decyzja należy do nas, ale najlepiej skupić się na rzeczach osobistych i prowiancie. Jeżeli w ofercie nie znajdują się podstawowe rzeczy typu naczynia lub pościel, warto pomyśleć o zabraniu ich z domu. W ten sposób zredukujemy koszty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kampera

Przyjmijmy, że decydujemy się na wynajem. Udając się do wypożyczalni, najlepiej już wiedzieć w ile osób będziemy wybierać się w podróż, na jak długo oraz w jakie miejsce. Pozwoli to sprawniej wybrać dla nas odpowiednie auto. Kamperów jest wiele rodzajów, dla 4-5 osób świetnie będzie nadawał się pojazd typu integra lub półintegra.

Są to duże samochody zapewniające odpowiedni komfort dla kilku osób. Warto wziąć pod uwagę koszty, jakie poniesiemy, wybierając taki pojazd, trzeba pamiętać, że jest to kawał samochodu i swoje spali. Dodatkowo tak jak napisane jest wyżej prowadzenie jazda takim autem, różni się od jazdy samochodami osobowymi.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Podsumowanie

Caravaning jest świetną opcją podróżowania i staje się on z roku na rok coraz bardziej popularny. Decydując się na tę formę podróżowania, nie musisz skupiać się na kupnie własnego pojazdu tego typu, możesz skorzystać z wielu wypożyczalni, które w swojej ofercie wysokiej jakości samochody w wielu rodzajach.

Podróżować kamperem może praktycznie każdy, ale trzeba mieć na uwadze, że samo posiadanie prawa jazdy i umiejętność jazdy samochodem nie wystarczą. Trzeba się szczególnie na to uczulić, żeby nie narobić sobie i komuś problemów.

Taka forma podróży daje wolność, której wiele osób szuka. Bo kto nie marzył np. o wspaniałej podróży przez kilka państw, będąc niezależnym, nie martwiąc się biletami na samolot czy wynajmowaniem pokoi hotelowych. Jeżeli masz kampera nie musisz się tymi rzeczami przejmować i dlatego caravaning staje się coraz bardziej popularny.

Pamiętajmy także o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Jeżeli podany pojazd posiada masę dopuszczalną wyższą niż 3,5 tony, a nie mamy pewności co do swojej wiedzy o ruchu drogowym, przed wyjazdem warto przypomnieć sobie przepisy dotyczące tego faktu. Pamiętajmy jak zachowywać się na drogach szybkiego ruchu, jadąc takim samochodem. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne w podróży, zatem nie bagatelizujmy tego.