Caravaning - 10 powodów, dla których warto podróżować kamperem

Caravaning przez ostatnie lata staje się coraz bardziej modną i chętniej wybieraną formą podróży. Wiele osób ceni sobie taką możliwość podróżowania za jej zalety. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z caravaningiem i chcesz dowiedzieć się, jakie ma zalety, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Kamper czy przyczepa kempingowa — co wybrać

Decydując się na caravaning, na samym początku trzeba podjąć decyzję czy wybrać kampera, czy może przyczepę kempingową. Trzeba zastanowić się, co będzie dla nas lepszą opcją. Aktualnie do wyboru jest naprawdę sporo różnych pojazdów jak i modeli przyczep. Warto o nich poczytać, pooglądać recenzje w sieci, czy choćby nawet zobaczyć na żywo.

Na początek można zacząć od małej rady. Jeżeli jest to dla nas nowość, nie rzucajmy się na głęboką wodę i nie kupujmy od razu samochodu kempingowego lub przyczepy. Warto udać się do wypożyczalni, wybrać jakiś pojazd lub przyczepę i wypróbować mówiąc kolokwialnie, z czym to się je. Jeżeli ta forma podróżowania jednak nie przypadłaby nam do gustu, wybór wypożyczalni pozwoli zaoszczędzić mnóstwa gotówki jak i problemów.

podróż kamperem

Podróż kamperem

Porównując do przyczepy, kamper okaże się z pewnością droższą opcją zarówno jeżeli chodzi o wynajem jak i zakup pojazdu.

Kolejną rzeczą, jaką warto wiedzieć, jest to, że kampery występują w różnych wielkościach, lecz każdy będzie gabarytowo większy niż samochód osobowy, co za tym idzie, trzeba być przygotowanym, na ewentualne różnice w jeździe takim pojazdem.

Podróż przyczepą kempingową

Tutaj na pewno możemy liczyć na niższy koszt wynajmy lub zakupu niż w przypadku kampera. Przyczepę musimy czymś ciągnąć, zatem wypada mieć odpowiedni pojazd osobowy, który przede wszystkim będzie wyposażony w hak jak również będzie miał odpowiednio dużo mocy, aby sobie z przyczepą poradzić. Nie trzeba chyba mówić, jak opłakane mogą być skutki, jeżeli "zamęczymy" auto holowaniem przyczepy. Ewentualnie można również zdecydować się na wypożyczenie auta osobowego, którym będziemy ciągnąć przyczepę.

kamper

Dlaczego warto stawiać na caravaning

Jeżeli już wybraliśmy środek transportu, czas powiedzieć nieco na temat samego caravaningu, a raczej na temat tego, dlaczego warto na niego stawiać. Oto kilka powodów, dlaczego wybrać taką opcję podróżowania:

  1. Wolność — dowolność w planowaniu trasy — Podróże kamperem dają praktycznie nieograniczoną dowolność w planowaniu trasy. Czasami, wybierając wycieczki oferowane przez biura podróży, musisz dostosowywać się do ich terminów i wymogów itp. W tym przypadku mamy pełną swobodę i możemy jechać, gdzie chcemy oczywiście z uwzględnieniem miejsc, gdzie możemy zaparkować kampera oraz kiedy chcemy, gdyż termin ustalamy sami. Jeżeli dane miejsce nam nie odpowiada, wystarczy poszukać innego z możliwością postoju, prawda, że proste?
  2. Rodzinne podróżowanie — Jeżeli lubimy rodzinne wypady, lecz nie chcemy korzystać z wycieczek komercyjnych, a własnych, zaplanowanych przez nas samych, caravaning staje się dobrą opcją do wyboru. Przede wszystkim auto osobowe nie zapewnia takiego komfortu jak kamper, co więcej, jeżeli lubimy wybrać się większą paczką, wtedy jeden samochód osobowy nie wystarczy. Kamper łączy wszystko w całość i można wybrać się w większym gronie rodzinnym, jednym pojazdem w docelowe miejsce. Ponadto jak wiadomo w kamperze możemy spać, więc nie trzeba martwić się wynajmem pokoju w hotelu, motelu, czy ogółem noclegu.
  3. Niezależność — Podróżowanie kamperem z pewnością nam ją daje. Nie trzeba martwić się o nocleg czy chociażby toaletę. Wszystko jest na tzw. wyciągnięcie ręki!
  4. Możliwość zabrania dowolnej ilości bagażu — Czy któryś z Panów spotkał się kiedyś z sytuacją, że żona lub dziewczyna nie mogła zdecydować się ile bagażu zabrać? A może, na odwrót i to Panie zaobserwowały takie zjawisko u swoich mężczyzn? Żarty — żartami, lecz takie sytuacje rzeczywiście się zdarzają. Kamper pozwala zabrać dowolną ilość bagażu, w zasadzie ogranicza nas tylko miejsce na pokładzie i nic więcej. Na pewno takiego komfortu nie dostaniemy w samolocie, pociągu, czy samochodzie osobowym, a jeżeli już to w znacznej większości za dodatkowymi opłatami.
  5. Piękne widoki o poranku — Kto z nas kiedyś nie marzył, żeby budzić się w otoczeniu pięknej przyrody, czy w towarzystwie pięknego widoku na góry. Oczywiście jest wiele możliwości, aby tego doświadczyć, lecz zazwyczaj pokoje hotelowe z takimi widokami są bardzo drogie, a spanie na świeżym powietrzu nie zawsze idzie w parze z warunkami atmosferycznymi, czy miejscem, gdzie spędzamy czas. Podróżowanie kamperem nam to umożliwia. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce postojowe w jakimś malowniczym miejscu, gdzie można zatrzymać się kamperem i gotowe. Poranek z pięknym wschodem słońca zapewniony.
  6. Baza gastronomiczna — Jak wiadomo, w kamperach mamy kuchnię, więc własną bazę gastronomiczną mamy na wyciągnięcie ręki. Wielu ludzi nie chce lub nie może korzystać z restauracji, czy ogólnie jedzenia w różnych punktach gastronomicznych, z uwagi choćby nawet na restrykcyjne diety. Co za tym idzie, potrawy muszą przygotowywać sobie same. Kuchnia, która jest na pokładzie, rozwiązuje ten problem. Dodatkowo można trochę zaoszczędzić na podróży, wybierając przygotowywanie potraw samemu niż stołowanie się w restauracjach
  7. Komfort — Tak, to też możemy mieć wybierając podróżowanie kamperem. Za prosty przykład można uznać, chociażby to, że jeżeli podczas podróży dopadnie nas senność, można się po prostu zatrzymać, zdrzemnąć na chwile i ruszyć w dalszą podróż. Oczywiście jadąc autem osobowym, też jest taka możliwość, jednak nie ma już takiego komfortu jak w przypadku kampera, bo jak wiadomo na pokładzie mamy łóżko itp.
  8. Poznawanie nowych ludzi — Społeczność związana z caravaningiem coraz bardziej się rozrasta, powstają rozmaite grupy tematyczne, ludzie się poznają, pomagają sobie, zaprzyjaźniają się itd. Bardzo możliwe zatem jest, że podczas podróży poznamy różne ciekawe osoby również korzystające z caravaningu.
  9. Niezapomniana przygoda — Skoro poznamy nowych ludzi, to prawdopodobnie również doświadczymy jakiejś ciekawej przygody. Zdobędziemy wiele różnych pamiątek, czy zrobimy pamiątkowe zdjęcia i filmy. Przede wszystkim zdobędziemy niezapomniane wspomnienia!
  10. Możliwość podróży o każdej porze dnia, miesiąca, roku — Jeżeli zdecydujemy się na podróż kamperem, wystarczy po prostu zaplanować trasę, spakować się i ruszyć w wybrane miejsce.

MSKAMP

Wypożyczalnia kamperów i przyczep kempingowych 🏕️

Podsumowanie

Ludzie wybierający takie formy turystyki to osoby chcące podświadomie przeżyć jakąś ciekawą przygodę lub po prostu odpocząć od miejskiego zgiełku. Pojazd kempingowy zapewnia wolność, niezależność i ciekawą formę spędzenia wolnego czasu w rodzinnym gronie bądź w gronie znajomych, a nawet samotnie. Dotyczy to zarówno samochodów typu kamper jak i przyczep kempingowych.

Dzięki temu, że przeczytałeś ten poradnik, wiesz już nieco więcej na temat caravaningu i jesteś mądrzejszy jako osoba podróżująca. Kto wie, być może teraz staniesz się miłośnikiem caravaningu!